Φιλικό διπλό στο Κολόσσι για τον Άρη

Ο Άρης κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-1 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη το απόγευμα στο προπονητικό κέντρο των κυανολεύκων στο Κολόσσι. Η "ελαφρά ταξιαρχία" προηγήθηκε με 2-0, χάρη στα τέρματα Μπαμπίκα στο πρώτο ημίχρονο και του Βασιλειάδη στην επανάληψη. Η ομάδα του Τσόρνιγκερ μείωσε με πέναλτι του Ψύχα, ο οποίος επέστρεψε στην αρχική 11άδα, μαζί με τους Α. Γιοβάνοβιτς και Β. Γιοβάνοβιτς. Για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα ο Αλμπάνης.

Η εξέλιξη μέσω της επίσημης ενημέρωσης από τον Απόλλωνα

Εναρξη αγώνα του αγώνα

6'  Σουτ από πλάγια θέση του Αλεσάμι, μπλοκάρει με γροθιές σε κόρνερ ο Παπαστυλιανού

13'  Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ψύχας έκανε την εξαιρετική κάθετη στον Ιντζία ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Παπαστυλιανού να πέφτει και να μπλοκάρει εντυπωσιακά. Στην επαναφορά ο Αλμπάνης έχασε την ισορροπία του κι αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

21'  Έπεσε λίγο ο ρυθμός του αγώνα τα τελευταία λεπτά

28' Ο Απόλλωνας φτάνει με ωραίους συνδυασμούς στην αντίπαλη περιοχή ωστόσο δεν καταφέρνει να ολοκληρώσει τις φάσεις

33' Εξαιρετική μακρινή μπαλιά στον κενό χώρο από τον Σπόλιαριτς προς τον Αλμπάνη ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά δεν πρόαλβε να κάνει του σουτ αφού η πίεση που του άσκησαν οι αντίπαλοι αμυντικοί, τον υποχρέωσαν να χάσει τη μπάλα

40'  Γκολ για τον Άρη με δυνατό σουτ του Μπαμπίκα εκτός περιοχής

44' Ωραίο τακουνάκι του Στορ στον Αλμπάνη ο οποίος βρέθηκε μέσα την περιοχή από πλάγια θέση, ωστόσο το σουτ του πέρασε άουτ

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου 0-1

Ξεκίνησε το β' μέρος

Με τρεις αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας. Οι Ρόμπι και Παπουνασβίλι θα αντικατέστησαν τους Μαλεκκίδη και Κολ. Ο Ντούριν στη θέση του "Γιόβα".

48' Ο Στορ έκλεψε τη μπάλα μετά από λάθος πάσα του Σοφρωνίου, ωστόσο το ψηλοκρεμμαστό πλασέ του Σλοβένου ήταν αδύναμο και ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε

54' Γκολ για τον Άρη με ψύχραιμο πλασέ του Ιωσηφίδη, 0-2

62'  Δοκάρι για τους κυανόλευκους. Παπουνασβίλι και Αλμπάνης συνδυάστηκαν όμορφα με τον Γεωργιανό να κάνει ένα υπέροχο σουτ ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Σοφρωνίου

64' Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Χαμάς, Ουέλινγκτον, Νταμπό και Φιλιώτης στις θέσεις των Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Μαυρία και Αλμπάνη

68' Γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Ψύχας με πέναλτι μείωσε σε 1-2

76' Πολύ καλή σέντρα του Χαμάς, δεν έπιασε την κεφαλιά όπως ήθελε ο Νταμπό και οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ

78'  Ωραίο πλασέ του Ρόμπι εκτός περιοχής, η μπάλα έξω

81'  Διαγώνιο σουτ του Νεοκλέους, έπεσε και μπλοκαρε σταθερά ο Ντούριν

84' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Οι Φώτη και Οικονομίδης στις θέσεις των Σπόλιαριτς και Ιντζία

87' Πολύ καλή ευκαιρία με τον Στορ! Ο Σλοβένος φορ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Σοφρωνίου να πέφτει και να μπλοκάρει.

90'  Κεφαλιά του Ουέλινγκτον, η μπάλα άουτ

Λήξη αγώνα 1-2