Πήρε βαθμό στο 90’ ο Ολυμπιακός

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο Στέλιος Κυριακίδης Πάφος και Ολυμπιακός. Οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1 με την ομάδα της Πάφου να ανοίγει το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Βαλακάρι και ο Ολυμπιακός να απαντά στο 90ο λεπτό με τον Ευτυχίδη.

Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία για την ομάδα του Ολυμπιακού η οποία ανέβηκε στους 8 βαθμούς, τέταρτη ισοπαλία για την Πάφο η οποία ανέβηκε στους 7.

Από το κέντρο με Σαρφό
Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήταν για τον Ολυμπιακό ο οποίος προσπάθησε να πετύχει κάτι το εντυπωσιακό. Η ομάδα της Λευκωσίας κέρδισε φαουλ στο κέντρο του γηπέδου με τον Σαρφό να βλέπει ψηλά στην περιοχή του τον Ρούτκο και να δοκιμάζει την απευθείας εκτέλεση φαουλ από το κέντρο με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία.

Κλασική με Πεχλιβάνη
Στο 22ο λεπτό ο Ολυμπιακό έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Πεχλιβάνη να αποφεύγει και τον Ρούτκο από πλάγια όμως θέση να κάνει και το σουτ με την μπάλα να φεύγει και αυτή την φορά έξω.

Απάντησε η Πάφος με Αουρέλιο
Στο 24ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα της Πάφου. Ο Αουρέλιο έκανε το δυνατό σουτ με τον Μολ να πέφτει και να διώχνει σωστά στην μπάλα σε κορνερ.

Ευκαιρία με Γουίλσον
Στο 33ο λεπτό η Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ ωστόσο το πλασέ του Γουίλσον μάζεψε σωστά στην μπάλα.

Βαλακάρι… και όχι από Ντιανέ
Στο 43ο λεπτό η Πάφος έχασε και αυτή την δική της ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με το σουτ του Βαλακάρι (το οποίο είχε πορεία προς στην εστία), κτύπησε στο σώμα του Ντιανέ και πέρασε σε κόρνερ.

Πέναλτι… και άκυρο μέσω VAR
Στο 46ο λεπτό ο Σάλι ανατράπηκε στην περιοχή από τον Σεμέδο με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει την παράβαση για την ομάδα του Ολυμπιακού. Ωστόσο με την χρήση του VAR o διαιτητής πήρε πίσω την απόφαση του αφού της φάσης του πέναλτι προηγήθηκε οφ-σαιντ για παίκτη του Ολυμπιακού.

Προβάδισμα με Βαλακάρι
Στο 53ο λεπτό η ομάδα της Πάφου βγήκε γρήγορα μπροστά με τον Σεμέδο ο οποίος γύρισε την μπάλα στην περιοχή και με δυνατό πλασέ ο Βαλακάρι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μολ για το 1-0

O Ζαιρο δεν «σκότωσε» τον αγώνα
Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Πάφου στο 70ο λεπτό με τον Ζαιρο να μπαίνει στην περιοχή και να αστοχεί από πολύ καλή θέση.

Πλασέ Γκουστάβο…  έξω
Στο 75ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία για να φέρει τον αγώνα στα ίσια. Ο Μανρικέ βρήκε ωραία στο ύψος της περιοχής των Γκουστάβο ο οποίος έκανε το απευθείας πλασέ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Ρούτκο.

Βαθμό… με Ευτυχίδη
Στο 90’ αφού η Πάφος δεν κατάφερε να «σκοτώσει» τον αγώνα στις ευκαιρίες που βρήκε ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ευτυχίδη σε 1-1 και να φύγει από το Στέλιος Κυριακίδης με τον ένα βαθμό. Ο Γκουστάβο εκτέλεσε το φαουλ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Ρούτκο και ο νεαρός άσος του Ολυμπιακό με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Πάφος: Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (75’ Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο, Αουρέλιο, Φυλαχτού, Βαλακάρι (75’ Μπαμπαγιάν), Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Πάγιτς.

Ολυμπιακός: Μολ, Καντέ, Μποβέντα, Σάλι, Γουίλσον, Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (68’ Κα), Ντιανιέ, Νάνι (84’ Ευτυχίδης), Κυριάκο (60’ Γκουστάβο)

Κίτρινες: Ζάιρο, Τραγκομίρ, Φυλακτού / Κυριάκου