Τρίποντο λυτρωτικό με Σκουφέτ και με Καρώ!

Έπαιξε με τη... φωτιά, αλλά δεν κάηκε. Ο ΑΠΟΕΛ φλέρταρε με νέα γκέλα στο παιχνίδι με τον Εθνικό, όμως, λυτρώθηκε από τον Καρώ. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν 2-1, με τον Οκριασβίλι να πετυχαίνει πανέμορφο τέρμα και τον Μάριο Ηλία να ισοφαρίζει με πέναλτι. Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ στο 87΄ σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα. Άτυχη η ομάδα της Λευκωσίας με δυο υποχρεωτικές αλλαγές.

Η εξέλιξη

Πολύ καλός και καταφανώς ανώτερος του Εθνικού ήταν ο ΑΠΟΕΛ στο α’ ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να αιφνιδιάσουν με δυο καλές ευκαιρίες των Φλοριάν και Θωμά Ιωάννου, όμως, οι γαλαζοκίτρινοι συνήλθαν άμεσα και ανέλαβαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Ντανίλο ήταν σε τρομερά κέφια και προτού τραυματιστεί και αποχωρήσει από το γήπεδο (38’ τον αντικατέστησε ο Εφραίμ), έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στο 17’ πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές σε πολύ μικρό χώρο και μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε σωτήρια από τον Περατικό.

Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε η μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Κβιλιτάια, ενώ στο 41’ ο Νταουσβίλι δοκίμασε από μακριά το πόδι του, με τον Σόουζα να παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Χριστοδούλου και να σκοράρει από θέση οφσάιντ.

Στο 45’ ο Σκουφέτ έκανε τραγικό λάθος στην προσπάθεια να πασάρει στον Πολυκάρπου, ο Ζάκπα κέρδισε, αλλά το κοντρόλ του ήταν κακό.
Στο δεύτερο λεπτό σημειώθηκε το τέρμα που χώρισε τις δυο ομάδες στο ημίχρονο. Ο Οκριασβίλι με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια, έστειλε την μπάλα στο αντίθετο παραθυράκι του Χριστοδούλου για το 1-0.

Παρομοιο με το πρώτο ήμιχρονο ήταν το ξεκίνημα της επανάληψης, με τη διαφορά ότι ο Εθνικός είχε διάρκεια και έβαλε δύσκολα στον ΑΠΟΕΛ. Η προσφυγική ομάδα απείλησε με τον Ζάκπα για την ισοφάριση, ενώ το ίδιο τραγικό λάθος έκανε ο Σκουφέτ, αλλά και πάλι στάθηκε τυχερός. Ο τερματοφύλακας των γαλαζοκιτρίνων πάσαρε στον Σάβιτς που έβλεπε από την άλλη πλευρά, ο Ζάκπα κέρδισε, όμως, ούτε αυτή τη φορά το εκμεταλλεύτηκε.

Ο ΑΠΟΕΛ έπαιζε με τη... φωτιά και το πλήρωσε. Ο Σάβιτς έκανε χέρι, το είδε μόνο το VAR και ο Χριστοδούλου το επικύρωσε. Ο Μάριος Ηλία έστησε την μπάλα απέναντι από τον Σκουφέτ και το νίκησε στο 81΄. Οι γαλαζοκίτρινοι χωρίς αλλαγή και επιθετικό όφειλε να βρει λύση και τη βρήκε στο 87'. Ο Τσεμπάκ έκανε την κεφαλιά προς την εστία και ο Καρώ σε κενό τέρμα έσπρωξε την μπάλα για το 2-1.

Ο Εθνικός πίεσε και ο ΑΠΟΕΛ χρειάστηκε την εξαιρετική επέμβαση του Σκουφέτ σε κοντινή κεφαλιά του Περατικού για να κρατήσει τη νίκη.