Επέστρεψε στην κορυφή, επέστρεψαν και τα χαμόγελα!

Τέρμα τα ανεπιτυχή αποτελέσμα για τον Απόλλωνα! Η ομάδα της Λεμεσού μετά τις ήττες από ΑΕΚ και Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή, μετά το σημερινό αποτέλεσμα στο Τσίρειο στάδιο. Οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν τη Πάφο με 2-0 αγώνας για την 7η αγωνιστική, με τους Πίττα και Αλμπάνη να χρίζονται σκόρερ. Η Πάφος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Πάνιτς στο 43’ του αγώνα. Έχασε πέναλτι ο Πίττας στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στους 15 βαθμούς ο Απόλλωνας που πλέον θα περιμένει τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής, έμεινε στους 7 η Πάφος.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το α' ημίχρονο της αναμέτρησης Απόλλων-Πάφος για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ένα πρώτο μέρος με αρκετά καλό ρυθμό, μοιρασμένο, ευκαιρίες και για τους δύο, όμως έλειψε το γκολ. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Πάνιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές για το υπόλοιπο της αναμέτρησης

Ευκαιρίες με ενδιαφέρον, όμως το ζητούμενο που ήταν το γκολ και για τους δύο, δεν ήρθε. Ο Γιοβάνοβιτς του Απόλλωνα έκανε πέντε αποκρούσεις, ενώ ο Άντος καμία, αφού όλες οι τελικές του Απόλλωνα πήγαιναν εκτός. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που μπήκε με φόρα στον αγώνα, είχε δύο πολύ καλές δημιουργικές φάσεις στο 2ο και 5ο λεπτό με Αλμπάνη και Χάμπο Κυριάκου, με την Πάφο όμως ν’ απαντά άμεσα με εξαιρετικό σουτ από τον Σεμέδο και τον Γιοβάνοβιτς για πρώτη φορά να επεμβαίνει στο παιχνίδι.

Το έπραξε και στο 25’ μετά από σουτ του Κοβάσεβιτς για τη 2η τελική της παφιακής ομάδας. Στο 26’ ένα όμορφο σουτ από τον Βαλακάρι, ανάγκασε τον πορτιέρο του Απόλλωνα να στείλει δύσκολα σε κόρνερ. Η τελευταία φάση του πρώτου 45άλεπτου ανήκε στην Πάφο, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντράγκομιρ, έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς. Στο 43ο λεπτό η Πάφος μετά την αποβολή του αρχηγού τους, έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στην αναμέτρηση, με τον Απόλλωνα να θέλει να εκμεταλλευτεί αυτό το πλεονέκτημα στην επανάληψη.

Με γκολ και επιθετικές διαθέσεις άρχισε το β’ ημίχρονο ο Απόλλωνας που στο 50’ της αναμέτρησης πήρε μικρό προβάδισμα με γκολ από τον Ιωάννη Πίττα, το πέμπτο του στο πρωτάθλημα. Από νωρίς πήρε το ζητούμενο, ήρθε το γκολ που έψαξε και στο α’ μέρος και πλέον στο παιχνίδι, δημιουργήθηκαν νέα δεδομένα.

Στο 55’ ο Ζράντι σημάδεψε το δοκάρι μετά από εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, με την ομάδα του Τσορνίγκερ μετά το γκολ να παίρνει τα πάνω της. Αυτό επιβεβαιώθηκε στο 63’ με τον Απόλλωνα να βάζει γερές βάσεις για τη νίκη, αφού ήρθε εύκολα το 2-0. Η φάση του γκολ ξεκίνησε από τον Ζράντι, ο οποίος είδε τον Αλμπάνη μόνο στην περιοχή με τον Ελλαδίτη να τελειώνει τη φάση σκοράροντας για το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα.

Στο 75' η Πάφος έψαξε τη μείωση στο σκορ, ο Γιοβάνοβιτς όμως παράλληλα κράτησε το μηδέν σε δυνατό σουτ από τον Φούρ. Ήταν φυσιολογικό μετά το 2-0 να πέσει κάπως ο ρυθμός στην αναμέτρηση, ο Πίττας όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 82' της αναμέτρησης έφτασε κοντά στο 3-0, ο Άντος όμως απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Πίττας έχασε πέναλτι, με τον Άντος να πραγματοποιεί άλλη μία εξαιρετική απόκρουση στο ντεμπούτο του. Ο Απόλλωνας βγήκε νικητής στη σημερινή αναμέτρηση, με το αποτέλεσμα να τον στέλνει κορυφή.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (70’ Μαυρίας), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Κολ, Χ.Κυριάκου (84' Σπόλιαριτς), Ζράντι (84' Ψύχας), Αλμπάνης (79’  Ίλιεφ), Πίττας, Νταμπό (70’ Γιάνγκα)

Πάφος: Άντος, Κβίντα, Σεμέδο (80’ Μπαμπαγιάν), Κοβάσεβιτς (45’ Πάντσεον), Ζάιρο, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Πάνιτς, Ντράγκομιρ (71’  Φουρ), Μπάριτς, Πάγιτς (80’ Αίλτον)

Κίτρινες: Κατελλάρης / Πάνιτς

Κόκκινες: Πάνιτς