Το τρένο Άρης στο -1 από την κορυφή

Νέα μεγάλη νίκη για τον Άρη. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 και πλέον βρίσκεται στο -1 από την κορυφή όπου βρίσκεται η ΑΕΚ.

Η ελαφρά ταξιαρχία με την 5η της νίκη σε 8 αγώνες έφτασε τους 16 βαθμούς με την ΑΕΚ να βρίσκεται στην πρώτη θέση με 17 ενώ αγωνίζεται αύριο με τον Εθνικό Άχνας.

Οι πράσινοι της Λεμεσού πήραν τη νίκη με χρυσό σκόρερ τον Ματίγια Σπόλιαριτς στο 32ο λεπτό χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη η ΑΕΛ δέχθηκε παρέμεινε στους 11 βαθμούς και δεν μπόρεσε ειδικά στο β’ μέρος να απειλήσει την εστία του Βάνα για να πάρει κάτι καλύτερο από τη σημερινή αναμέτρηση./

Κλασική για ΑΕΛ με Πελέ
Στο 16ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα στο Τσίρειο και ήταν για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκες. Ο Τόρες πήρε την μπάλα από πλάγια θέση την γύρισε την περιοχή ο Πελέ έκανε το πλασε και ο Γιαγκό πάνω στην γραμμή έδιωξε την μπάλα στερώντας από τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού να πάρουν το προβάδισμα.

Στην πρώτη του πήρε το προβάδισμα
Στο 32ο λεπτό ο Άρης πήρε κεφάλι στο σκορ. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά στην πρώτη της ευκαιρία στο πρώτο μέρος ευτήχησε να σκοράρει με τον Ματίγια Σπόλιαριτς. Ο Μπαμπίγκα πήρε την μπάλα από πλάγια θέση έκανε το γύρισμα και ο Σπόλιαριτς από πολύ κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βοζίνια για το 0-1.

ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ
Μια από τις λιγοστές ευκαιρίες για την ΑΕΛ στο β’ μέρος. Στο 78ο λεπτό η ομάδα του Κέρκες κέρδισε φαουλ σε πολύ καλή θέση με τον Τσέποβιτς να παίρνει την μπάλα για την εκτέλεση του. Ο Σέρβος επιθετικός της ΑΕΛ στάθηκε άτυχος αφού σημάδεψε τα κάθετο δοκάρι του Βάνα χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να φέρει τον αγώνα στα ίσια.

Κλασική για τον Άρη
Στο 82ο λεπτό ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να «σκοτώσει» τον αγώνα. Ο Στεπίνσκι βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια έκανε το δυνατό σουτ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να αντιδρά σωστά και να κρατά την ΑΕΛ στο αγώνα.

Βοζίνια, Σάντος, Τεσέιρα, Μαζάν, Σωτηρίου, Ριέρα (69’ Μαιντεβατς), Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ (53’ Παπαφώτης) Τόρες (69’ Τσάβες), Πελέ (60’ Γεωργίου), Τσέποβιτς.

Άρης (Λ.Λουκά):  Βανά, Μ.Γκαρθία (79’ Λόπες), Μπράουν (46’ Φράγκου), Σπόλιαριτς (57’ Κβάσιουκ) Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Πακέ (70’ Ματθαίου), Σίλντενφελντ, Μουσούντα, Μπαμπίκα (79’ Σικόρκσι)

Κίτρινες: Πελέ, Σάντος, Παπαφώτης / Μπράουν, Μπαμπίκα , Φράγκου, Γκαρθία, Μουσούντα