Πάφος - ΠΑΕΕΚ 2-0: Το έκρινε ο VA(λακά)R(ι)!

Το ιδανικότερο ποδαρικό στον Νοέμβριο πραγματοποίησε η Πάφος, η οποία στο τελευταίο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής επικράτησε 2-0 της ΠΑΕΕΚ στο «Στέλιος Κυριακίδης» και τερμάτισε ένα «μαύρο» σερί 71 ημερών δίχως νίκη στο πρωτάθλημα CYTA 2021/22.

Η προηγούμενη επιτυχία για την ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς ήταν το 4-0 της πρεμιέρας επί του ΑΠΟΕΛ στις 21 Αυγούστου. Στον αντίποδα η νεοφώτιστη δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη σπουδαία νίκη επί της Ομόνοιας την περασμένη αγωνιστική.

Κάθε ομάδα είχε από μια τελική στο πρώτο δεκάλεπτο (7’ Σεμέδο / 3’ Ενρίκε) και στο 12’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντίας και αδυναμία των γηπεδούχων ν’ απομακρύνουν την μπάλα ο Καπαρτής με προβολή την έστειλε στα δίχτυα.

Η φάση ελέγχθηκε από τον VAR, καθώς ο Φραγκέσκου που είχε διεκδικήσει ανεπιτυχώς να πιάσει κεφαλιά ήταν πεσμένος στο έδαφος και καλυπτόμενος μόνον από έναν παίκτη της Πάφου.

Έπειτα από τέσσερα λεπτά ο Χριστοδούλου κλήθηκε να δει τη φάση στο Onfield Review, προκειμένου να γνωμοδοτήσει, αν ο άσος της ΠΑΕΕΚ επηρέαζε τη φάση, κι έπειτα από δύο λεπτά αποφάσισε την ακύρωση του τέρματος ελέω οφσάιντ (18’).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε δίχως φάσεις έως το 41’, όταν από σέντρα του Σεμέδο ο Μπεριγκό πετάχτηκε για προβολή, αλλά βρήκε αέρα, ο Πρότσεκ δεν μπλόκαρε σταθερά και ο Βαλακάρι από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα.

Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία, ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα, όμως κατόπιν παρέμβασης του VAR το 1-0 ήταν γεγονός.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βαλακάρι σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 (57’), ενώ καλές τελικές πιστώθηκαν και οι Μπεριγκό (67’), Ντράγκομιρ (69’), Σεμέδο (77’), ενώ η νεοφώτιστη απείλησε μόνο μια φορά (76’ Μπάμπιτς).

ΠΑΦΟΣ FC - ΠΑΕΕΚ        2-0 (1.11)
Γήπεδο:
«Στέλιος Κυριακίδης»
Σκόρερ: 41’, 86’ πέν. Βαλακάρι
Διαιτητές: Κυριάκος Χριστοδούλου - Πέτρος Πέτρου, Ανδρέας Βίκτωρος - Κωνσταντίνος Φελλάς
VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Μάριος Δημητριάδης
Κίτρινες: Ζάιρο, Κβίντα, Ντράγκομιρ / Ενόχ, Σουμαορό
ΠΑΦΟΣ (4-2-3-1): Ρούντκο - Πάγιτς, Μπάιριτς, Κβίντα, Αΐλτον - Ντράγκομιρ, Πάντσεον (80’ Φυλακτού) - Ζάιρο, Βαλακάρι, Σεμέδο (89’ Ντ. Αουρέλιο) - Μπεριγκό (73’ Φόουρ).
ΠΑΕΕΚ (4-2-3-1): Πρότσεκ - Δημητρίου, Φραγκέσκου, Έσελινκ, Κούρος - Ντίας, Σουμαορό (79’ Ορ) - Ενόχ (79’ Αντρ. Νεοφύτου), Χαράλαμπους (66’ Μπάμπιτς), Ενρίκε (88’ Ανδρ. Νεοφύτου) - Καπαρτής (66’ Γιάνσεν).