Από την Ομόνοια στον ΑΠΟΕΛ: Έσπασε το σερί των... λεπτομερειών

Την πιο βαριά ήττα της μέσα στο 2021 δέχθηκε την προηγούμενη αγωνιστική η ΑΕΛ. Η λεμεσιανή ομάδα έχασε από τον ΑΠΟΕΛ με 3-0, ηττήθηκε για τρίτη φορά στο πρωτάθλημα και για ένατη μέσα στο ημερολογιακό έτος.

Η ήττα στο ΓΣΠ διαφέρει από τις οκτώ προηγούμενες, οι οποίες είχαν κοινό χαρακτηριστικό το... γκολ. Αυτό ήταν και το κριτήριο να μπει σην εξίσωση το δεύτερο μισό της περσινής περιόδου.

Η ΑΕΛ από τον Ιανουάριο του 2021 μέχρι τον Νοέμβριο του ίδιου έτους, δέχθηκε οκτώ ήττες και όλες ήταν με ένα γκολ διαφορά. Στις πέντε εξ αυτών το αποτέλεσμα ήταν 1-2 και οι άλλες 0-1. Το γεγονός αυτό μαρτυρά και την ανταγωνιστικότητα του συνόλου του Ντούσαν Κέρκεζ που έχανε τα παιχνίδια στις λεπτομέρειες.

Ωστόσο, το βράδυ του περασμένου Σαββάτου η ομάδα της Λεμεσού έχασε με 3-0 από τον ΑΠΟΕΛ και δέχθηκε την πιο βαριά ήττα της μέσα στο 2021.

Η προηγούμενη φορά που ηττήθηκε η ΑΕΛ με -1 γκολ ήταν από την Ομόνοια, στις 04 Οκτωβρίου 2020. Η μοναδική με διάφορα πέραν του ενός τέρματος την περσινή περίοδο.

Δεκατρείς μήνες μετά η ιστορία επαναλήφθηκε. Στο ίδιο γήπεδο και με το ίδιο σκορ. Ζητούμενο πλέον η ομάδα να σηκώσει κεφάλι, όπως έκανε πέρυσι και να διεκδικήσει με αξιώσεις τους στόχους της.