Κόλλησε δεύτερη συνεχόμενη νίκη η Ομόνοια

Η Ομόνοια επικράτησε στο ΓΣΠ του Άρη με 3-0, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι με το τρίποντο που πήραν έφτασαν τους 13 βαθμούς ενώ η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στους 19 βαθμούς. Τσέποβιτς, Λανγκ και Ντούρις τα τέρματα.

Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που είχε περισσότερο την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας, δεν βρήκε τις πολλές μεγάλες ευκαιρίες ωστόσο, κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα και να πάει στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Αρχικά οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσέποβιτς ενώ σε χρόνους καθυστερήσεων διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Λέζιακς εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, ο κίπερ του Άρη δεν μπόρεσε να αποκρούσει σταθερά την μπάλα και στην επαναφορά ο Λανγκ, με πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσα ημιχρόνου.

Από την άλλη ο Άρης είχε κάποιες καλές στιγμές, με καλύτερη την ευκαιρία του Στεπίνσκι στο 4ο λεπτό. Προσπάθησε κυρίως να τρέξει στις αντεπιθέσεις βάζοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο πίεση στην εστία του Ουζόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και έψαξε την μείωση του σκορ. Το κατάφερε στο 58ο λεπτό με τον Στεπίνσκι όμως το τέρμα ακυρώθηκε καθώς υπήρχε οφσάιντ.

Στην συνέχεια η πίεση από την ομάδα της Λεμεσού συνεχίστηκε. Στο 69' ο Στεπίνσκι είχε δοκάρι, ακολούθησε μια μεγάλη φάση με τον Σικόρσκι και ακόμη ένα καλό σουτ από τον Στεπίνσκι.

Το μόνο που άλλαξε στο τέλος, ήταν το τελικό αποτέλεσμα καθώς στο 90+6 η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντούρις που ήταν εύστοχος για το τελικό 3-0.