Έβγαλε Τιτζανί από το... μανίκι ο Σακκάς

Ο Ανανέ Τιτζανί στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκόραρε το νικητήριο τέρμα της Δόξας επί της ΠΑΕΕΚ με 2-1 και χάρισε στην ομάδα του την πολύτιμη νίκη. Ο διεθνής επιθετικός από το Μπενίν χρειάστηκε ένα λεπτό για να βρει δίκτυα και να δικαιώσει τον Κώστα Σακκά για την επιλογή του. Προηγήθηκε η ομάδα της Κατωκοπίας με πέναλτι του Σαντίκ, ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο ο Μπάμπιτς. Στους 11 βαθμούς η Δόξα, στους οκτώ η ΠΑΕΕΚ με παιχνίδι λιγότερο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δυο γκολ με τον ίδιο τρόπο, ένα για κάθε ομάδα, σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Η ΠΑΕΕΚ ήταν καλύτερη και πιο απειλητική, ωστόσο ήταν η Δόξα που έφτασε πρώτη στο γκολ. Η ομάδα της Κατωκοπιάς κέρδισε πέναλτι σε χέρι Μασέντο στο 16' και ο Σαντίκ με εύστοχη εκτέλεση άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση της ΠΑΕΕΚ ήταν άμεση και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Κέρδισε πέναλτι στο 21' και ο Μπάμπιτς έγραψε το 1-1, παρά την προσπάθεια του Σισκόφσκι να αποκρούσει την εκτέλεση.

Η τυπικά γηπεδούχος συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 43' ο Μπάμπιτς έφτασε κοντά στην ανατροπή, όμως, αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας της Δόξας βγήκε νικητής από το τετ α τετ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ρυθμός ήταν πανομοιότυπος, χωρίς καμία φάση μέχρι το γκολ της ομάδας του Κώστα Σακκά. Στο 61' ο Τιτζανί ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγώνα σκόραρε, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Δόξα και παράλληλα δικαίωσε τον προπονητή του για την επιλογή.

Το παιχνίδι συνέχισε σε χαμηλό τέμπο, κάτι που επιδίωξε και κατάφερε να πετύχει η ομάδα που βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Η ΠΑΕΕΚ προς το τέλος απείλησε και έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Ενόχ, όμως, το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τη Δόξα να πανηγυρίζει την πολύτιμη νίκη.