Διπλό, κορυφή και περιμένει η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ για την 11η αγωνιστική κέρδισε την ΑΕΛ με 0-2. Τα γκολ των νικητών οι Γκιούρσκο και Φαράζ, ένα ανά ημίχρονο.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς.

Το παιχνίδι άρχισε με την ΑΕΛ να παίρνει την κατοχή και να προσπαθεί να βάλει πίεση από ψηλά στην άμυνα της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι στο 3ο λεπτό ανέκοψαν την μπάλα προ της γραμμής με τον Μιλίσεβιτς και έτσι ο Τούμπας μάζεψε μετά την προσπάθεια του Τσάβες.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Καταλά στο 13’ βρήκαν γκολ, μιας και ο Γκιούρσκο με μια εξαιρετική προσπάθεια νίκησε τον Βοζίνια για το 0-1.

Στα αμέσως επόμενα λεπτά ο Τόρες έπεσε στην περιοχή της ΑΕΚ μετά από μονομαχία με τον Τόμοβιτς, ο Νικολάου έδωσε πέναλτι αλλά με την παρέμβαση του VAR η απόφαση του άλλαξε και τελικά είπε «παίζεται».

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε όμως το σκηνικό ήταν το ίδιο μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στο Τσίρειο. Και για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι, η ΑΕΛ κρατούσε την μπάλα, η ΑΕΚ έβγαζε τις άμυνες και κρατούσε μακριά το συγκρότημα του Κέρκεζ από την εστία του Τούμπα και έτσι το 0-1 δεν άλλαξε.

Να σημειωθεί πως στο 43’ ο Τόρες έγινε αναγκαστική αλλαγή και την θέση του πήρε ο Ντάβερβελντ, κάτι που έφερε και αλλαγή σχήματος αφού πλέον οι γηπεδούχοι έπαιζαν με τριάδα στην άμυνα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ έκανε άλλες δύο αλλαγές καθώς οι Τσέποβιτς και Μαϊντεβατς πήραν τις θέσεις των Τσάβες και Πελέ, κάνοντας έτσι ξεκάθαρες τις προθέσεις του Κέρκεζ.

Η ΑΕΚ φάνηκε να μπαίνει πιο διαβασμένη και έτοιμη, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Γκιούρσκο και Τρισκόφσκι ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει το 0-2 σε αυτές τις περιπτώσεις. Από την άλλη η ΑΕΛ είχε στιγμές που κρατούσε την μπάλα, την κυκλοφορούσε αλλά υστερούσε στην τελική πάσα.

Την καλύτερη της στιγμή την είχε χάσει στο 56’ με τον Μαϊντεβατς, αφού ο Τούμπας απέκρουσε την κεφαλιά του.

Σε ένα γενικότερο σχόλιο το δεύτερο 45λεπτο είχε να προσφέρει καλύτερο θέαμα και καλύτερο ρυθμό, αφού και η ΑΕΚ επιτέθηκε περισσότερο και έψαξε ένα 2ο τέρμα.

Κάπου εκεί στην εξίσωση μπήκαν και οι αλλαγές του Καταλά, ο Κέρκεζ συνέχιζε να τροποποιεί τα πράγματα είτε με εσωτερικές είτε με εξωτερικές κινήσεις αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαζε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ξεκάθαρη πρόθεση να κρατήσουν μπάλα και να ελέγξουν τον ρυθμό, από την άλλη οι γηπεδούχοι από τα πλάγια επιχειρούσαν να καταστούν επικίνδυνοι.

Ο χρόνος κυλούσε και οι προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων ήταν συγκλονιστικές καθώς έψαχναν με κάθε τρόπο να πετύχουν τον στόχο τους.

Στο 84’ η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Φαράζ, σε μια φάση όπου ο Γκιούρσκο έκανε το γύρισμα και ο νεαρός εξτρέμ των φιλοξενουμένων την προβολή. Να σημειωθεί πως στο 90’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Εσπινόσα για λογαριασμό των κιτρινοπρασίνων.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαράζ με άδειο τέρμα διαμόρφωσε το 0-2 και αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι.

Η ΑΕΛ έμεινε στους 12 βαθμούς (επόμενο ματς με την Ομόνοια), η ΑΕΚ πήγε στους 24 (επόμενο ματς με Δόξα) και πλέον περιμένει το αυριανό παιχνίδι του Απόλλωνα κόντρα στην Ανόρθωση.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (70΄Θεμιστολέους) Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Έουλερ, Νταβόρ, Ριέρα (61΄Άντονι) Παπαφώτης, Τόρες (42΄Ντάβερβλεντ) Πελέ (46΄Τσέποβιτς) Τσάβες (46΄Μάιντεβατς)

ΑΕΚ: Τούμπας, Τάντι (60΄Γκαρθία) Γκουστάβο, Ακοράν (71΄Φαράζ) Ρόμο (85΄Ματ) Τρισκόφσκι (84΄Εσπινόσα) Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Γκιούρσκο, Μάμας (60΄Άμπραχαμ)