Ζωντανή με Κολοβό η Ομόνοια (2-2) με Δόξα

Οι πράσινοι στις καθυστερήσεις κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό κόντρα στη Δόξα με πλασέ του Κολοβού, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2. Ένας σημαντικός βαθμός για τους πράσινους στην προσπάθεια που κάνουν για να μπουν στην πρώτη εξάδα με δυο αγωνιστικές να απομένουν. Οι βαθμοί που χωρίζουν την Ομόνοια από την Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση που βρίσκονται στην 6η και 5η θέση είναι πλέον στους 3 και 6 βαθμούς αντίστοιχα και απομένουν δυο παιχνίδια με Ανόρθωση και ΑΕΛ. Το πρόγραμμά είναι εξαιρετικά δύσκολα για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ωστόσο ακόμη υπάρχουν μαθηματικές ελπίδες και αυτές θα κυνηγήσει στα τελευταία δυο παιχνίδια.

Δείτε το Live .

Μέτριοι οι ρυθμοί ειδικά στο πρώτο 15λεπτό της αναμέτρησης με την Ομόνοια να έχει την κατοχή και να φτάνει για πρώτη φορά στην εστία του Γκρέλμς στο 18ο λεπτό. Την κεφαλιά του Ραμίρες έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Δόξας. Στο 23ο λεπτό η Ομόνοια φάνηκε άτυχη αφού το δυνατό σουτ του Σοάρες κατέληξε στο δοκάρι του Γκρέλμς.

0-1    με Παβλόφ
Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της στον αγώνα η ομάδα της Δόξας πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 26ο λεπτό ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Παβλόφ νίκησε στον αέρα τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά και τον Μεχίας και με κεφαλιά έκανε το 0-1 για την ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα. Στο 40ο λεπτό η Δόξα λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ωστόσο ο Λουίς Κάρλος πλάσαρε άστοχα.

Δεύτερο δοκάρι για την Ομόνοια
Άτυχη για δεύτερη φορά στάθηκε η Ομόνοια. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι πράσινο μπορούσαν να φέρουν τον αγώνα στα ίσια ωστόσο η κεφαλιά του Γκόμεθ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκρέλμς.

ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος και 0-2
Με την επανέναρξη του β’ μέρους η Δόξα πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Συγκεκριμένα 46 δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο Παπαφώτης για να κάνει το 0-2 για την ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα. Το λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας ο Κάρλος έκανε το πρώτο σουτ ο Μεχίας απέκρουσε την μπάλα και σε δεύτερο χρόνο ο Παπαφώτης με πλασέ πέτυχε το 0-2. Στην αρχή της φάσης ο Κούσουλος προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα παράλληλα στον Γκαφούρ και ο Κάρλος την έκλεψε και άρχισε την φάση για το 0-2.

Προσπάθησε με σουτ να απειλήσει
Μετά το 0-2 η Ομόνοια προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς. Ο Γιάννης Αναστασίου πέρασε στον αγώνα τους Ματ και Ζίβετς οι οποίο έδωσαν περισσότερες επιθετικές λύσεις. Η Ομόνοια απείλησε με Ραμίρες στο 57ο λεπτό και 59ο με μακρινά σουτ με την μπάλα να καταλήγει έξω. Το καλύτερο ήρθε από τον Μαυρία στο 62ο λεπτό με τον Γκρέλμς όμως να διώχνει δύσκολα.

Στο παιχνίδι με Μαυρία
Η πίεση της Ομόνοιας έφερε καρπούς στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μαυρίας με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Γκρέλμς για το 1-2.

Έμεινε ζωντανή με Κολοβό
Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Ομόνοια με τον Κολοβό σκόραρε μέσα από την μικρή περιοχή ισοφάρισε σε 2-2 δίνοντας τον βαθμό στην Ομόνοια και στην δύσκολη προσπάθεια που κάνει για είσοδο της στην πρώτη εξάδα.

Ομόνοια: Μεχίας, Βύντρα, Κούσουλος, Λόρα (12’ Γκαφούρ), Πρετσέ (55’ Ζίβετς), Λόε (55’ Ματ), Σοάρες, Γκόμεθ, Μαυρίας, Κολοβός, Ραμίρεζ.

Στον πάγκο: Παναγή, Μανρίκε, Κατελάρης, Μόντες, Χαραλάμπους, Τζιωνής

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα (85’ Μουκτάρης), Σωτηρίου, Μιτρέα, Νελσίνιο, Μπόλιεβιτς, Τίνκου, Ασαμόα, Λουίς Κάρλος, Παπφώτης (65’ Μπά), Παβλόφ (67’ Ζάλτ)
Στον πάγκο: Λοΐζου, Φερνάντες, Μπατέν, Χατζηβασίλης Άδωνη
Κίτρινες: Πρετσέ/Σωτηρίου, Παβλόφ, Μπά, Μπόλιεβις