Βαθμολογία: Ισχυρό άλμα ο Άρης, βήμα πίσω ο Ολυμπιακός

Το τέρμα του Πακέ στο 40ο λεπτό χάρισε τη νίκη στον Άρη επί του Ολυμπιακού με 1-0 και τον έστειλε στο -1 από την ΑΕΚ και στο -2 από την κορυφή και τον Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού έφτασε στους 23 βαθμούς, ξέφυγε από του διώκτες του και έκανε ισχυρό άλμα για είσοδο του στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Αν και ο δρόμος είναι ακόμη μακρύς, οι διαφορές είναι τέτοιες που βάζουν την "ελαφρά ταξιαρχία" σε θέση οδηγού έναντι των αντιπάλων που την ακολουθούν για παραμονή στην 6άδα. Και γιατί όχι κάτι καλύτερο. Άλλωστε στη φετινή περίοδο οι ομάδες που θα εξασφαλίσουν ευρωπαϊκό εισιτήριο είναι πέντε, οι τέσσερις πρώτες στο πρωτάθλημα και ο κυπελλούχος.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη έκανε βήμα προς τα πίσω και θα αναμένει τα αποτελέσματα των αγώνων για να κάνει τον απολογισμό της αγωνιστικής.