Derbyshire on fire: Στην κορυφή με θεα-ΜΑΤ-ική ανατροπή!

Χάρη σ’ ένα ανεπανάληπτο one-man-show του Ματ Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος πανηγύρισε τέσσερα τέρματα για πρώτη φορά στην καριέρα του(!), η ΑΕΚ θριάμβευσε 4-1 της Δόξας στο «Μακάρειο», για τη 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα CYTA 2021/22.

Με τη νίκη αυτή οι «κιτρινοπράσινοι» έφτασαν τους 27 βαθμούς και ανέβηκαν στην πρώτη θέση, εν αναμονή της εκτός έδρας αναμέτρησης του Απόλλωνα με τον Εθνικό Άχνας την ερχόμενη Δευτέρα (6.12), ενώ ο σύλλογος της Κατωκοπιάς υπέστη την πιο βαριά ήττα του στη σεζόν.

Με το μυαλό ακόμη στο… «Τσίρειο» η ΑΕΚ εμφανίστηκε νωθρή στα πρώτα λεπτά, δεν «θορυβήθηκε» από το πέναλτι που καταλόγισε μόλις στο 2’ ο Σολωμού (σ.σ. αναίρεσε ορθά την απόφασή του κατόπιν on field review, αφού στη σέντρα του Σασί η μπάλα βρίσκει στο κολλημένο στο σώμα χέρι του Μιλίτσεβιτς) και στο 9’ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Σαντίκ, που αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά κατόπιν εξέτασης της φάσης από τον VAR μέτρησε.

Το 1-0 της Δόξας λειτούργησε αφυπνιστικά για τους Λαρνακείς, οι οποίοι προϊόντος του χρόνου αύξαναν την πίεσή τους και την είδαν να καρποφορεί στο 36’, όταν από σέντρα του Γκαρθία ο Ντάρμπισαϊαρ με κεφαλιά εντός μικρής περιοχής ισοφάρισε.

Επτά λεπτά αργότερα ο Άγγλος απέδειξε ότι παραμένει εξίσου ικανός και με την μπάλα στα πόδια, καθώς υποδεχόμενος πάσα του Ακοράν έκανε περιστροφική κίνηση και με σουτ την έστειλε στο δοκάρι κι από εκεί στο βάθος της εστίας του Σισκόβσκι (43’).

Το κρεσέντο του 35χρονου επιθετικού συνεχίστηκε και κορυφώθηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους: αρχικά με εντός μικρής περιοχής προβολή (έπειτα από σουτ του Τριτσκόβσκι) πέτυχε το χατ τρικ (52’), ενώ ακολούθως με διπλή προσπάθεια (έπειτα από ασταθή απόκρουση του Σισκόβσκι σε σουτ του Γκιούρτσο) συμπλήρωσε το καρέ του (56’)!

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Καταλά απέσυρε τον Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος έλαβε δικαίως το standing ovation των φίλων της ΑΕΚ και το χειροκρότημα αναγνώρισης των φίλων της Δόξας.

ΔΟΞΑ - ΑΕΚ            1-4 (4.12)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 9’ Σαντίκ / 36’, 43’, 52’, 56’ Ντάρμπισαϊαρ
Διαιτητές: Δημήτρης Σολωμού - Νίκος Εγγλέζου, Ξένια Ηροδότου - Θωμάς Χατζηβασιλείου
VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή / AVAR: Ιωάννης Λαζάρου
Κίτρινες: Γκαρθία
ΔΟΞΑ (4-2-3-1): Σισκόβσκι - Μέσκα (85’ Εμπραλίτζε), Καραμανώλης, Λαφράνς, Στυλιανού - Τραϊτσέβσκι, Ασαμόα (84’ Φασουλιώτης) - Ανάν (78’ Κοβάτσεβιτς), Σασί (58’ Μπένι), Μπαλντέ (58’ Ολιβέιρα) - Σαντίκ.
ΑΕΚ (4-4-2): Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Μ. Γκονθάλεθ, Γκαρθία (80’ Τάντι) - Αμπρ. Γκονθάλεθ, Λέντες (75’ Ρόμο) - Ακοράν (64’ Φαράζ), Γκιούρτσο (75’ Τιάγκο) - Τριτσκόβσκι, Ντάρμπισαϊαρ (64’ Εσπινόσα).