Σπουδαίο διπλό η ΠΑΕΕΚ... μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Η ΠΑΕΕΚ πέτυχε μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Ανόρθωση με 2-3, μέσα στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", σε αγώνα για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στους 11 βαθμούς πάει η ομάδα της ΠΑΕΕΚ, στους 13 μένει η ομάδα της Αμμοχώστου.

Η Ανόρθωση βρήκε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα με τον Χριστοδουλόπουλο στο 12ο λεπτό. Ο Ελλαδίτης εκτέλεσε φάουλ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Πρόσεκ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο ίδιος ποδοσφαιριστής με τον ίδιο τρόπο απείλησε εκ νέου την εστία της ΠΑΕΕΚ. Στο 17ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος ήταν αυτός που έχασε ακόμα μία ευκαιρία για την Ανόρθωση, καθώς δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να νικήσει τον Πρόσεκ.

Στο 34ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη φορά που απείλησαν άνοιξαν και το σκορ. Μετά από σέντρα του Δημητρίου, ο Νάντο έκανε την κεφαλιά νικώντας τον Λόρια για το 0-1. Στο 41ο λεπτό η ομάδα της ΠΑΕΕΚ κατάφερε να κάνει τα τέρματα της δύο, με κοντινό πλασέ του Ενόχ.

Η Ανόρθωση, κατάφερε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, να πετύχει ένα τέρμα μειώνοντας στο σκορ. Ο Πρόσεκ σταμάτησε αρχικά πλασέ του Ουάρντα όμως στην επαναφορά ο Κορέια με νέο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση μπήκε δυνατά και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 62ο λεπτό. Ο Ουάρντα έκανε την σέντρα με τον Χριστοφή να παίρνει την κεφαλιά όμως ο Πρόσεκ έκανε ασταθη απόκρουση. Στην επαναφορά ο Αμπαρτζουμιάν από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Εκεί που έψαχνε την ανατροπή η Ανόρθωση, ή ΠΑΕΕΚ κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα της Μεγάλης Κυρίας, ο Έσελιγκ έκανε το κοντινό πλασέ, νικώντας τον Λόρια για το 2-3.

Μέχρι το τέλος το σκορ δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η ΠΑΕΕΚ να παίρνει μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Ανόρθωση.