Το… μοίρασαν Νατέλ και Αουρέλιο

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο ΓΣΠ, ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την Πάφος FC, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στους 15 βαθμούς και οι δύο ομάδες. Νατέλ και Αουρέλιο τα τέρματα στο ΓΣΠ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερα καλά διαστήματα, σε κάποια σημεία έβαλε αρκετή πίεση στην αντίπαλη εστία όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει. Οι γαλαζοκίτρινοι δημιούργησαν περισσότερες προϋποθέσεις για γκολ με καλύτερη ευκαιρία, την κεφαλιά του Καρώ στο 42ο λεπτό που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Άντος.

Από την άλλη η Παφιακή ομάδα ήταν ακίνδυνη επιθετικά, έχοντας για καλύτερη στιγμή ένα σουτ του Σεμέδο το οποίο πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Σκουφέτ. Περισσότερο προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα της, παρά να βγάλει επιθέσεις.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, το 0-0 να διατηρηθεί και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το θέαμα από τις δύο ομάδες δεν ήταν το καλύτερο. Ο ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν αρκετά να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία στην αντίπαλη εστία ενώ η Πάφος, συνέχισε σε παθητικό ρόλο, ότι έκανε και στο πρώτο μέρος, προσπαθώντας κυρίως να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Όλα αυτά μέχρι το 75ο λεπτό όπου ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι. Ο Ντονγκαλά έκανε την σέντρα και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μιχαήλ. Ο ρεφ σφύριξε την παράβαση και ο Νταέλ που ήταν ο εκτελεστής του πέναλτι, ήταν εύστοχος για το 1-0.

Η Πάφος μπορεί να μην είχε τελική στον στόχο, απάντησε με τον καλύτερο τρόπο όμως, στο τέρμα που δέχθηκε. Ο Αουρέλιο στο 88ο λεπτό με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Σκουφέτ για το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.