Καλπάζει η Πάφος και το... φωνάζει!

Κέρδισε Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ κατά σειρά στον Ερμή θα σταματούσε;

Η Πάφος συνέχισε την πορεία… πρωταθλητισμού και σε χρόνο… ρεκόρ από την τελευταία θέση, βρίσκεται πλέον στην 9η.

Η ομάδα του Κόπιτς επικράτησε με 2-1 στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 20ή αγωνιστική κόντρα στον Ερμή, έφτασε στους 17 βαθμούς και ξεπέρασε στην βαθμολογία την Αλκή και την Ένωση που έχουν 17. Παράλληλα απέχει δύο βαθμούς από την 8η Δόξα. Επανέλαβε δε με την εμφάνιση της πως είναι ομάδα πρώτης κατηγορίας.

Ο Ερμής πλέον βυθίστηκε στην τελευταία θέση με μόλις 9 βαθμούς και η προσπάθεια του για παραμονή στην κατηγορία έγινε εξαιρετικά δύσκολη.

Ο Νέμετς με δύο γκολ ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρηση, φτάνοντας στα 10 στο πρωτάθλημα. Για τον Ερμή μείωσε ο Μαύρου.

Κακό από πλευράς ποιότητας ήταν το πρώτο ημίχρονο. Ειδικά στα πρώτα 25 λεπτά οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στα βασικά, χωρίς να μπορέσουν να φτιάξουν φάσεις. Από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Πάφος ανέβασε την ένταση στο παιγνίδι της, έπαιξε πιο γρήγορο ποδόσφαιρο και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Πρώτα απείλησε με τον Αγκούλο με σουτ στο 27΄ αλλά η μπάλα πέρασε έξω, ενώ στο 35΄ ο Ράκελς σπατάλησε την ποιοτικότερη φάση του ημιχρόνου. Νέμετς, Ράζιτς και Αγκούλο συνδυάστηκαν όμορφα, η μπάλα στρώθηκε στον Ράκελς ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια! Το γκολ ήρθε οχτώ λεπτά αργότερα. Ο Ράζιτς μοίρασε ωραία παιγνίδι δεξιά στον Σιρόκ, ο οποίος με τη μία έκανε τη σεντρα στην περιοχή και ο Νέμετς με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο Ερμής σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου έκανε μόνο σε μια φάση αισθητή την παρουσία του με ατομική ενέργεια του Ντεβέσα στο 31΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος έχοντας το προβάδισμα προσπάθησε να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα απλοποιούσε τα πράγματα. Και δεν άργησε να το πετύχει. Στο 56ο λεπτό ο Ράζιτς ανατράπηκε εντός περιοχής, ο Δημητρίου έδειξε την άσπρη βούλα και ο Νέμετς με υποδειγματική εκτέλεση διπλασίασε τα γκολ του και της ομάδας του.

Το γκολ ήρθε σε ένα σημείο που ο Μιχαήλ ετοίμαζε Ντίμιταρ Μακρίεφ, στην προσπάθεια του να ισοφαρίσει. Κάπου εκεί τα πράγματα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα για τον Ερμή, καθώς με την εικόνα που είχε έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Κι όμως, λίγο μετά την διπλή αλλαγή που έκανε ο Χρύσης Μιχαήλ, η ομάδα του κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Μαύρου να εκμεταλλεύεται το μελέ στην αντίπαλη περιοχή και από κοντά πλάσαρε σωστά και έβαλε ξανά την ομάδα του στο κόλπο του κέρδους. Ο Ερμής προσπάθησε για την ισοφάριση ωστόσο δεν είχε τις λύσεις η ομάδα του Μιχαήλ, με την Πάφο να πανηγυρίζει την τρίτη διαδοχική της νίκη!