Ιστορία… από την ανάποδη!

Η εντός έδρας ήττα από την Ομόνοια αποδείχθηκε το τελευταίο παιχνίδι στην προπονητική θητεία του Ντούσαν Κέρκεζ στην ΑΕΛ.

Ο 45χρονος προπονητής παραιτήθηκε μετά από την έκτη συναπτή αγωνιστική δίχως νίκη για τον λεμεσιανό σύλλογο, ο οποίος παραμένει καθηλωμένος στην ένατη θέση, στο -16 από την κορυφή και με αρνητικό συντελεστή τόσο σε νίκες-ήττες (3-5) όσο και σε τέρματα υπέρ-κατά (12-13).

Μία από τις βασικές αιτίες αυτής της (πολύ) κάτω των προσδοκιών πορείας της ομάδας είναι και η τρανταχτή αδυναμία της τόσο στην παραγωγή όσο (κυρίως) στην αξιοποίηση ευκαιριών: η ΑΕΛ έχει συμπληρώσει πέντε συναπτές αγωνιστικές δίχως να σκοράρει.

Το σερί αφλογιστίας της εκτείνεται σε 495 λεπτά, καθώς το μέχρι σήμερα τελευταίο τέρμα της σημειώθηκε στο 45’ της αναμέτρησης με τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι, από τον Αντρίγια Μάιντεβατς.

Ο λεμεσιανός σύλλογος απέχει πλέον ελάχιστα από την ισοφάριση και την κατάρριψη του αρνητικού ρεκόρ της ιστορίας του, το οποίο χρονολογείται από την αγωνιστική περίοδο 1980/81.

Σ’ εκείνη τη σεζόν οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν μείνει «άσφαιροι» σε έξι διαδοχικές αγωνιστικές, στις οποίες μάλιστα γνώρισαν ισάριθμες ήττες. Συγκεκριμένα από την τέταρτη μέχρι και την ένατη αγωνιστική δεν σκόραραν και έχασαν διαδοχικά από Ανόρθωση (εκτός, 0-3), Απόλλωνα (εντός, 0-1), Ομόνοια (εκτός, 0-3), Αλκή (εντός, 0-1), Ολυμπιακό (εκτός, 0-2) και ΕΝΠ (εντός, 0-1).

Με άλλα λόγια, η ΑΕΛ είναι στα πρόθυρα του να γράψει ιστορία… από την ανάποδη!