Ψάχνει… Ματ και γιατί όχι τον ίδιο

Το τελευταίο της χαρτί. Η τελευταία της ευκαιρία. Δεν υπάρχει άλλη για την Ομόνοια. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου αντιμετωπίζει στο Αντώνης Παπαδόπουλος την Κυριακή την Ανόρθωση και άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη είναι καταδικαστικό για τους πράσινους.

Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια κόντρα στην Ανόρθωση η Ομόνοια μετρά μια νίκη, δυο ήττες και μια ισοπαλία.

Η τελευταία νίκη ήταν ακριβώς ένα χρόνο πριν στις 7/02/2018 μέσα στο «Παπ» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάτ Ντέρμπισαϊαρ.

Ο Άγγλος επιθετικός των πρασίνων με δυο γκολ στο 86ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του αγώνα γύρισε τα εις βάρος δεδομένα και η Ομόνοια πήρε τη νίκη. Από πέρσι λοιπόν ακολούθησαν άλλα τρια παιχνίδια με την Κυρία να μετρά δυο νίκες ενώ το φετινό οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1.

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν η Ομόνοια και ο κάθε Ομονοιάτης ψάχνουν τον «Ματ» προκειμένου η ομάδα να πάρει την πολυπόθητη νίκη και να μείνει ζωντανή στην υπόθεση της πρώτης εξάδας.