Σπουδαίο διπλό στο Μακάρειο για τον Εθνικό Άχνας!

Ο Εθνικός Άχνας για την 13η αγωνιστική πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό στο Μακάρειο, μιας και κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 0-2 μετά τα γκολ των Ντόλεζαλ και Τολεμές.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Τα λάθη αρκετά, οι πλείστες προσπάθειες ημιτελείς και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την απουσία μεγάλης φάσης και την εναλλαγή της εδαφικής υπεροχής.

Κυρίως από τον κεντρικό διάδρομο ΠΑΕΕΚ και Εθνικός Άχνας επιχειρούσαν να βρουν καλές στιγμές αλλά το 0-0 παρέμενε.

Στο 18’ ο Ενόχ από πλευράς των γηπεδούχων έκλεψε την μπάλα, έφυγε απέναντι από τον Χριστοδούλου ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κύπριο τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Αυτή η ευκαιρία λειτούργησε σαν ξυπνητήρι για τον Εθνικό Άχνας, ο Μπατιά στο ντεμπούτο του έδινε οδηγίες, ενώ το παιχνίδι το ζούσε έντονα και ο Μάκης Σεργίδης.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο 20λεπτο πήραν τα ηνία του αγώνα, μεταβίβαζαν την μπάλα με ταχύτητα και στο 25’ σκόραραν για το 0-1. Πιο συγκεκριμένα έγινε το παράλληλο γύρισμα, ο Ντόλεζαλ με προβολή παραβίασε την εστία του Πρόσεκ και όλοι το πανηγύρισαν έξαλλα.

Ο Εθνικός Άχνας πάτησε πάνω στο ψυχολογικό του ανέβασμα, διατηρούσε εύκολα το προβάδισμα και το 0-1 παρέμενε στο Μακάρειο. Φτάσαμε στο 40’ για να δούμε την ΠΑΕΕΚ να κερδίζει μέτρα, να αντιδρά και να απειλεί με κεφαλιά του Μπάμπιτς. Ωστόσο και πάλι ο Χριστοδούλου είχε την απάντηση.

Μέχρι το τέλος των πρώτων 45’ δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Εθνικό Άχνας μπροστά στο σκορ. 3 με 4 οι τελικές για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα, όλες στον στόχο.

Με την έναρξη της επανάληψης η ΠΑΕΕΚ έκανε διπλή αλλαγή και μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Πίεσε ψηλά, έκλεψε μπάλες και είχε δοκάρι με τον Μπάμπιτς στο 54’.

Το συγκρότημα του Μάκη Σεργίδη έψαχνε την ισοφάριση, ο Εθνικός Άχνας είχε ρίξει το βάρος του στην άμυνα και το 0-1 παρέμενε. Να πούμε ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν με αναγκαστική αλλαγή τον Αμπντουλάγιεφ, ο οποίος άφησε την θέση του στον Φλοριάν Τολεμές.

Όσο κυλούσε ο χρόνος οι δύο προπονητές επιχειρούσαν από τον πάγκο με εσωτερικές και εξωτερικές κινήσεις να βοηθήσουν, ωστόσο αυτός που εξακολουθούσε να χαμογελά ήταν ο Μπατιά ο οποίος έκανε και το ντεμπούτο του.

Η ΠΑΕΕΚ κυρίως από τα άκρα στα τελικά στάδια του αγώνα ήθελε να καταστεί επικίνδυνη, όμως από την άλλη ο Εθνικός Άχνας είχε τις απαντήσεις ανασταλτικά και σε ένα ισορροπημένο ματς κρατούσε το 0-1.

Να σημειώσουμε πως ο Ισπανός τεχνικός των φιλοξενούμενων έχασε με αναγκαστική αλλαγή και τον Χαλ στο δεύτερο 45λεπτο.

Και ενώ πλησιάζαμε τους χρόνους των καθυστερήσεων, ήρθε ο Φλοριάν Τολεμές στο 88’ με ένα ξερό σουτ εκτός περιοχής να κερδίσει τον Πρόσεκ και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Το τελικό, τριπλό, σφύριγμα του Γιώργου Νικολάου χάρισε ένα σπουδαίο διπλό στον Εθνικό Άχνας, που με αυτή την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα έφτασε τους 8 βαθμούς. Η ΠΑΕΕΚ από την άλλη έμεινε στους 11.

Την επόμενη αγωνιστική το συγκρότημα του Μάκη Σεργίδη θα παίξει εκτός έδρας με τον Άρη ενώ οι φιλοξενούμενοι θα υποδεχθούν την Ανόρθωση με ανεβασμένη ψυχολογία.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Μασέντο, Έσελινγκ, Ντίας (83΄ Γιάνσεν), Σουμαόρο (46΄ Ορ), Δημητρίου, Νάντο (65΄ Καπαρτής), Χαραλάμπους (46΄ Αριστοτέλους), Ενόχ, Μπάμπιτς (80΄ Κωμοδίκης), Κούρος

Εθνικός: Χριστοδούλου, Πηλέας, Καρασάουσκς (70΄ Κυπριανού), Ντόλεζαλ (70΄ Ζάκπα), Αράζ (55΄ Φλοριάν), Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Φόλμπρεχτ, Ταράσοβς, Χολ (63΄ Περατικός), Μ.Ηλία

Κίτρινες: Ενόχ (3η), Χαραλάμπους, Νάντο, Μασέντο, Καπαρτής, Αριστοτέλους (3η)/ Γκόρουπετς, Ταράσοβς (3η), Καρασάουσκς