Έ(Χ)ασε μεγάλη ευκαιρία ο Άρης…

Με νίκη σήμερα ο Άρης θα πάταγε κορυφή και στο +1 από ΑΕΚ και Απόλλωνα. Όμως έμεινε στο 1-1 με την ομάδα της ΠΑΕΕΚ και μείωσε την διαφορά του στον ένα βαθμό από ΑΕΚ και Απόλλωνα.

Η ΠΑΕΕΚ ήταν η ομάδα που προηγήθηκε με τον Βαλάντη Καπαρτή στο 56ο λεπτό με την ομάδα του Λιάσου Λουκά να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Στεπίνσκι στο 76ο λεπτό. Στους 27 βαθμούς και στην 3η θέση η ομάδα του Άρη στους 12 βαθμούς και στην 9η θέση μαζί με την ΑΕΛ η ομάδα της ΠΑΕΕΚ.

Κλασική ευκαιρία με Μπαμπίκα
Μόλις στο 10ο λεπτό ο Άρης έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ ωστόσο ο Κούρος έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή. Ο Μπαμπίκα πέρασε με πολύ όμορφο τρόπο τον τερματοφύλακα της ΠΑΕΕΚ Πρότσεκ έκανε το πλασέ ωστόσο ο Κούρος ο οποίος ήταν πάνω στην γραμμή έδιωξε την μπάλα κρατώντας το μηδέν για την ΠΑΕΕΚ.

Ευκαιρία με Φράγκου
Στο 24ο λεπτό ο Άρης απείλησε εκ νέου την εστία της ΠΑΕΕΚ με ένα πολύ καλό σουτ από τον Φράγκου ωστόσο η κατάληξη του δεν ήταν η αναμενόμενη αφού κατέληξε έξω.

ΓΚΟΛ για Άρη… ακυρώθηκε
Στο 42ο λεπτό ο Άρης πέτυχε γκολ με τον Στεπίνσκι το οποίο όμως ακυρώθηκε. Και σωστά ακυρώθηκε αφού ο Πολωνός επιθετικός ήταν λίγο πιο μπροστά από τους αμυνόμενους.

Νέα ευκαιρία με Μπαμπίκα
Στο 43ο λεπτό ο Άρης έφτιαξε άλλη μια ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ ωστόσο το δυνατό σουτ του Μπαμπίκα εξουδετέρωσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Πρόσεκ σε κόρνερ κρατώντας το μηδέν στην άμυνα για την ΠΑΕΕΚ.

Προβάδισμα στην πρώτη της ευκαιρία
Η ΠΑΕΕΚ στο 56ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ στην πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα. Η ομάδα του Σεργίδη βγήκε στην αντεπίθεση και ο Καπαρτής με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Βάνα για το 0-1 της προσφυγικής ομάδας.

Ισοφάριση με… VAR
Στο 76ο λεπτό ο Άρης σκόραρε με τον Στεπίνσκι ωστόσο ο βοηθός σήκωσε την σημαία για οφ-σαιντ. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR με το γκολ να μετρά κανονικά αφού η μπάλα πήγε στον Στεπίνσκι από αντίπαλο ποδοσφαιριστή με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 1-1.

Άρης: Βάνα, Νούνο Λόπες (57’ Μουσούτα), Μανού, Σπόλιαριτς (57’ Σικόρσκι), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Φράγκος (64’ Ράντου), Γιαγκό, Πακέτ, Σίντεφελντ, Μπαμπίκα (64’ Πασέκο)

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσελινγκ, Ντίας (90’ Τίμερμανς), Δημητρίου, Νάντο (90’ Μασέδο), Αριστοτέλους, Κωμοδίκης (78’ Σουμαόρο), Καπαρτής (86’ Μπάμπιτς), Κούρος, Φραγκέσκου, Νεοφύτου.

Κίτρινες: Λόπες  / Ντίας, Καπαρτής