Iσόπαλες και περιμένουν... Βρυωνίδη!

Δεν επεφύλαξε νικητή το ντέρμπι του «Αντώνης Παπαδόπουλος».
Ανόρθωση και Ομόνοια έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που αφήνει στην πρίζα τις δύο ομάδες όσον αφορά στην εξάδα, καθώς εκκρεμεί η απόφαση του αθλητικού δικαστή για το περιβόητο ματς της Ανόρθωσης με τον Απόλλωνα. Με τα υφιστάμενα δεδομένα αν η Ανόρθωση χάσει τους βαθμούς της νίκης με τον Απόλλωνα και της αφαιρεθούν άλλοι έξι θα βρεθεί εκτός εξάδας και η Ομόνοια θα ευνοηθεί.

Καλύτερη ήταν η Ομόνοια στο σημερινό ματς, είχε πολλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια!

Η ομάδα του Αναστασίου για να διεκδικήσει στην τελευταία αγωνιστική θέση στην εξάδα θα πρέπει να κάνει δύο ήττες η Νέα Σαλαμίνα (παίζει τώρα με ΑΕΛ) και παράλληλα να κερδίσει η Ομόνοια στην τελευταία αγωνιστική.
Καλό ήταν το παιγνίδι παρά το 0-0, καθώς είχε ρυθμό και ευκαιρίες. Ειδικά η Ομόνοια στο πρώτο μέρος ήταν πολύ ανώτερη.

Αν και η Ανόρθωση έδειξε πιο απαιτητική στο ξεκίνημα του αγώνα, η εικόνα αντιστράφηκε πριν καν συμπληρωθούν 10 λεπτά.
Η Ομόνοια ήταν εμφανώς ανώτερη από την «κυρία» και ήταν η ομάδα που δικαιούτο να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, πότε ο Δημητρίου, πότε η ατυχία με το δοκάρι του Κατελάρη και πότε η αναποτελεσματικότητα των «πρασίνων», κράτησαν το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα.
Η ομάδα του Αναστασίου έκλεισε το πρώτο μέρος με 58% κατοχή της μπάλας, είχε 8 τελικές προσπάθειες, έναντι μιας της Ανόρθωσης.
Ο τερματοφύλακας Δημητρίου ήταν ο άνθρωπος του πρώτου ημιχρόνου καθώς είχε καταπληκτική επέμβαση σε ατομική ενέργεια του Γκόμες, έκανε δύσκολη επέμβαση στο σε σουτ του Κατελάρη ενώ είχε για σύμμαχο του στο 30 το δοκάρι σε νέα προσπάθεια του Κατελάρη. Παράλληλα ήταν σταθερός και σε αρκετές άλλες επιθετικές προσπάθειες της Ομόνοιας.
Αξίζει να σημειωθεί πως οι Στρέπελ και Αναστασίου προχώρησαν από μια αναγκαστική αλλαγή. Στο 22΄ο Αρτυματάς έδωσε την θέση του στον Στρούνα, ενώ λίγο αργότερα ο Ζίβετς αποχώρησε τραυματίας για να πάρει την θέση του ο Μόντες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν διάθεση, αλλά καμία δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Ουσιαστικά αμφότερες είχαν από κάποια καλά διαστήματα, ίσως η Ανόρθωση να ήταν κάποιος πιο απαιτητική αλλά και πάλι τις ευκαιρίες τις είχε η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις με κεφαλιές του Κούσουλου. Ειδικά η δεύτερη στο 95΄ του αγώνα, ο νεαρός από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στην φάση του ματς!