Το τρένο του Άρη συνεχίζει την πορεία του

Άλλη μια νίκη την 10η σε 16 αγώνες πέτυχε ο Άρης και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας παιχνίδι περισσότερο από την ΑΕΚ. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά κέρδισε και την Δόξα με 1-0 (Ιωσηφίδης στο 27ο λεπτό) άντεξε στην πίεση της Δόξας φτάνοντας στους 33 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Στους 17 παρέμεινε η ομάδα της Δόξας.

Σε ένα μέτριο ως κακό πρώτο μέρος ο Άρης και Δόξα δεν πρόσφεραν θέμα στους λιγοστούς φιλάθλους με την ομάδα όμως του Λιάσου Λουκά να είναι η ομάδα που είχε την ουσία. Πήρε κεφάλι στο σκορ και χωρίς να πιεστεί από την ομάδα της Δόξας κράτησε με ευκολία του υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Κλασική…με επέμβαση Βανά
Στο 18ο λεπτό καταγράψαμε την πρώτη κλασική ευκαιρία στον αγώνα. Ο Κοβάσεβιτς της Δόξας έκανε την σέντρα από δεξιά με την Οικονομίδη να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή με τον Βανά να διώχνει σε κόρνερ με το ένα χέρι. Ο Βραζιλιάνος κήπερ του Άρη έδειξε τα φοβερά του αντανακλαστικά κρατώντας τον Άρη στον αγώνα.

Πρώτη και προβάδισμα
Στην πρώτη του ευκαιρία για γκολ ο Άρης κατάφερε και πήρε το ζητούμενο. Στο 27ο λεπτό ο Πατσέκο εκτέλεσε το φαουλ και Ιωσηφίδης με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Λιάσου Λουκά. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε περισσότερο με τον Άρη να κρατά με ευκολία το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το ημίχρονο.

Δυο φάσεις όλες και όλες
Στο δεύτερο μέρος ναι μεν η Δόξα είχε την κατοχή της μπάλας αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Βανά, με τον Άρη να προσπαθεί να κτυπήσει στις αντεπιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 47ο λεπτό και 64ο λεπτό η Δόξα δημιούργησε δυο ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια ωστόσο οι κεφαλιές του Σάσι δεν βρήκαν στόχο και πέρασαν πάνω από την εστία.

Το 1-0 για την «ελαφρά ταξιαρχία» δεν άλλαξε μέχρι τέλους με τον Άρη να παίρνει άλλη μια σπουδαία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και να φτάνει στους 33 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Στους 17 παρέμεινε η ομαδα της Δόξας.

Άρης: Βανά Άλβες, Ραντούτ, Φράγκου, Κβάσιουκ, Σίλντενφελντ, Ελευθερίου (62’ Καζού), Πατσέκο (51’ Σπόλιαριτς), Ματθαίου (62’ Σικόρσκι), Μπαμπίκα (90’ Πανγκόφ), Ιωσηφίδης (62’ Πακέ), Σιμιόν

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (69’ Ντρόλερ), Ασαμόα, Οικονομίδης (55’ Εμπραλίτζε), Κοβάσεβιτς, Αντάμοβιτς, Στυλιανού, Καραμανώλης (69’ Ολιβέϊρα), Μέσκα, Σάσι (80’ Φασιουλιώτης)

Κίτρινες: Μπαμπίκα, Ματθαίου  / Αντεγιόν, Αντάμοβιτς