«Διπλό» με… Χαμάντι και Ζάιρο η Πάφος

Η Πάφος FC νίκησε με 0-2 την ΠΑΕΕΚ μέσα στο Μακάρειο στάδιο, σε αγώνα που άνοιξε την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Παφιακή ομάδα με τους τρείς βαθμούς που πήρε, έφτασε τους 28 βαθμούς σε 18 αγώνες ενώ η γηπεδούχος ομάδα έμεινε στους 13 βαθμούς σε 16 αγώνες.

Η Πάφος ήταν η ομάδα που έφτιαξε την πρώτη καλή φάση του αγώνα, μετά από σουτ του Χέσταντ στο 11ο λεπτό. Η ΠΑΕΕΚ απάντησε στο 15ο λεπτό με σουτ του Μίλτς ενώ δύο λεπτά μετά, πάλι με σουτ αυτή την φορά με τον Μπαμπιτς η γηπεδούχος ομάδα έγινε απειλητική.

Τελικά, η Παφιακή ομάδα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 38ο λεπτό. Ο Βαλακάρι από αριστερά μοίρασε ασιστ στον Χαμάντι ο οποίος με κοντινό πλασέ νίκησε τον Πρόσεκ για το 0-1, που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΠΑΕΕΚ μπήκε δυνατά και στο 46ο λεπτό είχε δοκάρι σε σουτ του Καπαρτή. Η Πάφος, όμως, ήταν ουσιαστική και στο 68ο λεπτό πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Ζάιρο μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το πλασέ νικώντας τον Πρόσεκ για το 0-2.

Στην συνέχεια η Πάφος διαχειρίστηκε εύκολα το υπέρ της σκορ και κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη στην μάχη που κάνει για την είσοδο της στην εξάδα. Η ΠΑΕΕΚ βρήκε δύο καλές ευκαρίες στο τέλος, όμως τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε στο σκορ.

Εδώ η εξέλιξη του αγώνα:

- Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, σε πολύ λίγο αρχίζει ο αγώνας.
- Αρχίζει ο αγώνας στο Μακάρειο.
- Αναγνωριστικά τα πρώτα πέντε λεπτά, χωρίς αξιόλογη φάση οι δύο ομάδες.
11' Ευκαιρία για την Πάφο. Ο Χέσταντ έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Πρόσεκ απόκρουσε δύσκολα.
15' Απαντά στις ευκαιρίες η ΠΑΕΕΚ. Ο Μίλτς από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, ο Πέτρου αρχικά απόκρουσε ασταθώς και στην συνέχεια μπροστά στον Μπαμπιτς, μπλόκαρε την μπάλα.
17' Σουτ από τον Μπαμπιτς, απομακρύνει ο Πέτρου και στην επαναφορά το νέο σουτ του Ενόχ πάει εκτός.
28' Κεφαλιά από τον Δημητρίου, μαζεύει ο Πέτρου.
- Συμπληρωμένα 35 λεπτά στον αγώνα, το 0-0 παραμένει.
38' ΓΚΟΛ 0-1 η Πάφος! Ο Βαλακάρι από αριστερά έκανε το παράλληλο γύρισμα προς την περιοχή της ΠΑΕΕΚ, εκεί που ο Χαμάντι με πλασέ νίκησε τον Πρότσεκ για το 0-1.
41' Κίτρινη στον Κβίτα.
Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.
45+1 Κίτρινη στον Ομπανόρ.
Τέλος ημιχρόνου.

Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Μέσα ο Καπαρτής, έξω ο Τίμερμανς.
Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
46' Δυνατό σουτ από τον Καπαρτή από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.
59' Κίτρινη στον Παντσεον.
64' Μέσα ο Νεοφύτου, έξω ο Μίλτς.
65' Έξω ο Χεστατ μέσα ο Αουρέλιο.
68' ΓΚΟΛ 0-2 η Πάφος. Ο Ζάιρο έφυγε πίσω από την άμυνα της ΠΑΕΕΚ, μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλάσε νίκησε τον Πρόσεκ για το 0-2.
80' Μέσα οι Κωμοδίκης και Χαραλάμπους, περνούν εκτός για την ΠΑΕΕΚ οι Αριστοτέλους και Μπάμπιτς.
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Διαχειρίζεται αρκετά εύκολα το υπέρ της σκορ η Πάφος.
84' Ο Αουρέλιο με σουτ από κοντά, δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
85' Μέσα ο Φούρ, εκτός ο Χαματί.
87' Κίτρινη στον Νεοφύτου.
89' Κεφαλιά από τον Κωμοδίκης, η μπάλα χτυπά ξανά στο δοκάρι της εστίας του Πέτρου.
90' Νέα κεφαλιά, αυτή την φορά από τον Καπαρτή, η μπάλα πάει λίγο έξω.