Με σπασμένα τα φρένα η Πάφος, σε μπελάδες η Δόξα!

Ακόμα ένα σπουδαίο τρίποντο πήρε η Πάφος. Η ομάδα του Κόπιτς «γονάτισε» και την Δόξα, επικρατώντας 1-0 με αποτέλεσμα να την προσπεράσει στην βαθμολογία και να την βάλει σε μπελάδες. Ο Αγκούλο με γκολ στο 55΄ ήταν ο… άνθρωπος της Πάφου, η οποία πλέον πέρασε στην 8η θέση με 21 βαθμούς, αφήνοντας την Δόξα στους 20!
Η Πάφος παραμένει αήττητη για έξι αγώνες πρωταθλήματος, έχοντας τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Από την άλλη η Δόξα παραμένει με μόλις μια νίκη μέσα στο 2019. Μετρά έξι ματς χωρίς νίκη και τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Αποτελέσματα που την αναγκάζουν να βελτιωθεί αν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία.

Η εικόνα του ματς
Καλύτερη ήταν η Πάφος στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Κόπιτς ανέλαβε τη ηνία από νωρίς, επέβαλε τον ρυθμό της και δημιούργησε σε αρκετές περιπτώσεις τις προϋποθέσεις για να σκοράρει.
Η Πάφος για 37 λεπτά είχε παθητικό ρόλο, χωρίς να μπορεί να βγει με αξιώσεις στην αντεπίθεση. Σε εκείνο όμως το σημείο άγγξιξε το γκολ με τον Ζατλ όταν σημάδεψε την οριζόντια δοκό, ενώ δύο λεπτά αργότερα απείλησε εκ νέου με τον ίδιο ποδοσφαιριστή.

Γρήγορο γκολ με Αγκούλο
Ότι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο το έκανε η Πάφος, η οποία μπήκε εκ νέου δυνατά στο παιγνίδι, αλλά κατάφερε να σκοράρει κιόλας. Ήταν στο 55ο λεπτό όταν ο Ράκελς έστρωσε την μπάλα στον Αγκούλο, με τον Κολομβιανό να σκοράρει με σουτ από το ύψος της περιοχής.
Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει, είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηβασίλη στο 60΄ αλλά μέχρι εκεί. Η ομάδα του Χατζηλούκα δεν είχε τις λύσεις για να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, έχοντας μόνο ανούσια κατοχή της μπάλας. Η Πάφος όπως ήταν λογικό έδωσε έμφαση στην αμυντική της λειτουργία, οι αλλαγές του Κόπιτς με αυτό το σκεπτικό έγιναν και ο στόχος επετεύχθη.