Ανατροπή στην ανατροπή και Ανόρθωση

Η Ανόρθωση έκανε το καθήκον της, κέρδισε τον Ερμή με 2-3 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, έμεινε εκτός 6άδας λόγω της νίκης της Ομόνοιας απέναντι στην ΑΕΛ. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με τον Λαβόρδε, είδαν τον Ερμή να γυρίζει τον αγώνα με τον Κατσιατή και Ντεβέσα, όμως, οι παίχτες του Στρέπελ απάντησαν με τον ίδιο τρόπο. Οι Στεφανέλι (πεν.) και Κατσαράβα διαμόρφωσαν το τελικό 2-3.

Από ένα γκολ

Η ομάδα της Αμμοχώστου στην πρώτη της καλή επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, σκόραρε στο 12’ με τον Λαβόρδε και πήρε κεφάλι στο σκορ. Το πρώτο τέρμα του Κολομβιανού μετά την επιστροφή του στην «Κυρία» έδωσε ώθηση στην ομάδα για το 2ο τέρμα, το οποίο άγγιξε στο 23’, όμως, ο Κατσαράβα νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Αραμπατζή.

Δυο λεπτά μετά ο Στρούνα απέκρουσε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή του σουτ του Κατσιαντή, ωστόσο στο 30’ ο ποδοσφαιριστής του Ερμή βρήκε τη λύση και ισοφάρισε σε 1-1.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια καλή ευκαιρία και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

Ανατροπή στην ανατροπή

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο. Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα, αλλά με την πάροδο του χρόνου ο Ερμής κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και γινόταν απειλητικός. Στο 69΄ο Ντεβέσα, πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα, σκόραρε με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και έκανε το 2-1 για τους φτεροπόδαρους.

Το παιχνίδι όδευε στο τέλος του και ο Ερμής βρισκόταν πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη μέσα στο 2019, όμως, δεν τα κατάφερε ούτε το βαθμό να πάρει. Ο Στεφανέλι στο 83’ ισοφάρισε με πέναλτι και ο Κατσαράβα στο 90+3’ με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Ωστόσο ενδιάμεσα των δυο τερμάτων της «Κυρίας» οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες και σημάδεψαν δυο φορές τα δοκάρια του Δημητρίου, με τον Μαύρου.