Άρης-Ομόνοια: Και είναι ακόμα... ζωντανή!

Η Ομόνοια κέρδισε εκτός τον Άρη με 0-2 για την 21η αγωνιστική. Το πρώτο γκολ ο Μποτεάκ στο 52’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σκόραρε και ο Κακουλλής στο 90+1’.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά. Η Ομόνοια σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε 1-2 αγωνιστικά ξεσπάσματα, ωστόσο η καλύτερη της φάση ήταν ένα σουτ του Ντίσκερουντ που σταμάτησε στο δοκάρι (10’).

Το Α’ μέρος δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού ο ρυθμός ήταν χαμηλός και οι δύο ομάδες είχαν από 1 τελική στον στόχο. Έτσι η ανάπαυλα τις βρήκες στο στείρο 0-0, που ήταν δίκαιο.

Η Ομόνοια μπήκε φουριόζα στην επανάληψη, πατούσε καλύτερα και κέρδισε πέναλτι στο 48’ για χέρι του Ντελμίρο. Ο Νικολάου το υπέδειξε μετά από On Field Review και παρέμβαση του VAR.

Ο Μποτεάκ από τα 11 βήματα ήταν εύστοχος και έκανε έτσι το 0-1, το οποίο φυσιολογικά πανηγυρίστηκε έντονα.

Οι γηπεδούχοι του Λιάσου Λουκά άργησαν να αντιδράσουν, το τριφύλλι έλεγχε πλήρως την αναμέτρηση όμως ο Άρης ήταν αναμενόμενο ότι σε κάποια στιγμή θα έβαζε πίεση.

Αυτό πήγε να γίνει μετά το 70’, χωρίς ωστόσο να συνοδευτεί με κάποια ευκαιρία για να έρθει η ισοφάριση.

Ο Μπεργκ διαχειρίστηκε και αυτός με την σειρά του το ματς από τον πάγκο, όπως και ο Λουκά που έκανε μαζεμένες αλλαγές.

Τα λεπτά κυλούσαν, το 0-1 παρέμενε μέχρι που ήρθε ο Κακουλλής στο 90+1’ για να περάσει την μπάλα πάνω από τον Άλβες και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (0-2). Να σημειώσουμε πως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» διαμαρτυρήθηκε στην ακριβώς προηγούμενη φάση για πέναλτι, όμως ο ρεφ Νικολάου και το VAR είχαν αντίθετη άποψη.

Ο Φαμπιάνο στο 90+3’ είχε απάντηση στην προσπάθεια του Σικόρσκι και έτσι το τελικό σφύριγμα έδωσε το τρίποντο στην Ομόνοια που έφτασε στους 31 βαθμούς. Ο Άρης παρέμεινε στους 35.

Το τριφύλλι περιμένει τον αγώνα της Πάφου την Παρασκευή κόντρα στη Δόξα (παίζει με τον ΑΠΟΕΛ για την 22η αγωνιστική), ενώ ο Λεμεσιανός σύλλογος θα ταξιδέψει στην Πάφο για την τελευταία στροφή της κανονικής διάρκειας.

Άρης (Λ.Λουκά): Βανά, Μάνου (59' Μπρόρσον), Μπράουν (87' Κβάσουκ), Στεπίνσκι (75' Σικόρσκι), Ντελμίρο, Γιαγκό, Πακέ, Σίλντενφελντ, Μπόγκναρ, Μπαμπίκα (87' Ιωσηφίδης), Σιμιόν (59' Γιαμπλόνσκι).

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Μιξ, Μπασιρού, Παπουλής (70' Λοΐζου), Λοβέρα (70' Κίκο), Μποτεάκ, Μάταβζ (70' Κακουλλής).

Κίτρινες: Ντελμίρο, Γιαγκό / Μποτεάκ, Μπασιρού, Παπουλής