Έγραψε ιστορία η Πάφος: Η πιο γλυκιά... ισοπαλία

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο Στέλιος Κυριακίδης ανάμεσα στην Πάφο και τον Άρη στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Με αυτό το σκορ η Παφιακή ομάδα πανηγύρισε την είσοδο της στην πρώτη εξάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν δημιουργήθηκαν οι πολλές καλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

Η Πάφιακή ομάδα απείλησε στο 28' με τον Πάντσεον και στην αμέσως επόμενη φάση, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε χέρι στην περιοχή της ομάδας του με αποτέλεσμα να δοθεί πέναλτι για τον Άρη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σικόρσκι, που ήταν εύστοχος για το 0-1.

Στο 42' η Πάφος απείλησε με τον Σεμέδο όμως το σουτ του σταμάτησε στον Μπρόρσον ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν σειρά του Ζάιρο να δημιουργήσει άλλη μια καλή στιγμή για την ομάδα του, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η ομάδα της Λεμεσού πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 47ο λεπτό όταν το πλασέ του Μπράουν αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή. Η Πάφος είχε την απάντηση με δύο καλές στιγμές. Αρχικά, στο 62ο λεπτό ο Τόμετσακ μετά από σουτ βρήκε δοκάρι και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ταλίς εντός περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βανά Άλβες.

Τελικά, το τέρμα της ισοφάρισης για την Πάφο ήρθε στο 75ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Τόμετσακ, ο Χαμάντι με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Βανά Άλβες ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Μπορεί να υπήρχε χρόνος μέχρι το τέλος του αγώνα, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.