Και τα όσκαρ Α' και Β' ρόλου πάνε...

Τρεις νίκες μετρά ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Απόλλωνα τη φετινή περίοδο. Οι δυο τελευταίες στο Τσίρειο ήρθαν με πανομοιότυπο τρόπο, δύσκολα και με ανατροπή, ενώ η πρώτη στο ΓΣΠ με πεντάρα και σχετικά εύκολα.

Παρά τη διαφορετικότητα και τη σημασία της κάθε νίκης, την απόδοση της ομάδας και των ποδοσφαιριστών, όλα τα παιχνίδια απέναντι στον Απόλλωνα κρίθηκαν εν πολλοίς από δυο ποδοσφαιριστές. Τον Μούσα Τάμαρι και τον Λέο Νατέλ. Πέτυχαν τα έξι από τα 10 τέρματα του ΑΠΟΕΛ στα ντέρμπι με την ομάδα της Λεμεσού. Και όλα είχαν τεράστια σημασία. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε και στα τρία παιχνίδια από ένα γκολ, ενώ ο Ιορδανός πέραν των τριών τερμάτων, κέρδισε δυο πέναλτι και έδωσε ισάριθμες ασιστ. Δηλαδή τα οχτώ από τα 10 τέρματα είχαν την υπογραφή των δυο νεαρών.

ΑΠΟΕΛ-Απόλλων 5-1: Στον πρώτο αγώνα ο Τάμαρι κέρδισε πέναλτι (το έχασε ο Μοράις) και σκόραρε δυο τέρματα, το πρώτο και το τέταρτο. Στο τελευταίο, ο Ιορδανός έδωσε την ασιστ στον Ενσούε.

Ο Νατέλ πέτυχε το 3ο τέρμα σε καθοριστικό σημείο στην τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου και ενώ το σκορ ήταν στο 2-1.

Απόλλων-ΑΠΟΕΛ 1-2: Ο Νατέλ ισοφάρισε με αιφνιδιαστικό σουτ και άνοιξε το δρόμο για την ανατροπή.

Απόλλων-ΑΠΟΕΛ 1-3: Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Τάμαρι. Ο Ιορδανός κέρδισε το πέναλτι που ισοφάρισε ο Νατέλ, σκόραρε για το 1-2 με μοναδικό τρόπο και έδωσε την πάσα στον Σόουζα για το τεράστιο διπλό.