Δόξα - Εθνικός 2-1: Η παραμονή μου, ο υποβιβασμός σου!

Στην πρώτη κατηγορία θα μπει στο νεόδμητο γήπεδό της στην Περιστερώνα η Δόξα, η οποία στην 30ή αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA εξασφάλισε την παραμονή της στα μεγάλα σαλόνια «καταδικάζοντας» και μαθηματικά σε υποβιβασμό τον Εθνικό Άχνας.

Σ’ ένα παιχνίδι με δυνατές συγκινήσεις ο σύλλογος στο «Μακάρειο» ο σύλλογος της Κατωκοπιάς επικράτησε 2-1 του αντίστοιχου της Άχνας και αύξησε στους εννέα βαθμούς τη μεταξύ τους απόσταση, η οποία δεν καλύπτεται στις εναπομένουσες δύο αγωνιστικές.

Στην πρεμιέρα του Νίκου Ανδρονίκου η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Σαντίκ έπειτα από ασίστ του Κοβάτσεβιτς (9’) κι ακολούθως επιδόθηκε σε διαχείριση του προβαδίσματός της, το οποίο κινδύνεψε μόνο στο 45+1’, όταν από κεφαλιά-πάσα του Ντούρις ο Μάζουρεκ βρέθηκε στη μικρή περιοχή μόνος απέναντι στον Σισκόβσκι, αλλά έκανε ένα χλιαρό πλασέ στα χέρια του.

Μετά την ανάπαυλα η οικοδέσποινα έφτασε στο 2-0 με περίτεχνη ατομική ενέργεια του Μπένι, ο οποίος ντρίμπλαρε ανάμεσα σε τέσσερις αντιπάλους πριν πλασάρει τον Χριστοδούλου (52’).

Ο Εθνικός μείωσε με πέναλτι του Ντούρις (έπειτα από χέρι του Αντενόν) στο 56’, αλλά στο 63’ ο Σαντίκ κέρδισε πέναλτι από τον Άδωνη. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (64’), όμως με παρέμβαση του VAR διατάχτηκε επανάληψη, επειδή παίκτες των φιλοξενούμενων εισήλθαν αντικανονικά στην περιοχή.

Ο αρχηγός της Δόξας πήρε πάνω του και τη δεύτερη εκτέλεση, όμως ο Χριστοδούλου απέκρουσε το αλά Πανένκα χτύπημά του κρατώντας την ομάδα του στη διεκδίκηση αποτελέσματος (67’).

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το 3-1 στο 75’, όταν ο Εμπραλίτζε ντρίμπλαρε Πηλέα, Κυπριανού και πλάσαρε τον Χριστοδούλου, όμως δύο λεπτά αργότερα το τέρμα ακυρώθηκε μέσω παρέμβαση του VAR, αφού ο ευρισκόμενος σε θέση οφσάιντ Ασαμόα επηρέαζε το οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα του Εθνικού.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν ούτε αυτή την ευνοϊκή απόφαση και δεν έφτασαν στη δημιουργία φάσεων για την επίτευξη γκολ.

ΔΟΞΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ 2-1 (9.5)
Γήπεδο:
Μακάρειο
Σκόρερ: 9' Σαντίκ, 52' Μπένι / 57' πέν. Ντούρις
Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φωτίου - Πέτρος Πέτρου, Χρίστος Ε. Χρίστου - Ανδρέας Μ. Αργυρού
VAR: Γιώργος Νικολάου / AVAR: Ξένια Ηροδότου
Κίτρινες: Καραμανώλης, Τραϊτσέβσκι, Ασαμόα / Άδωνη, Ζάκπα, Περατικός
ΔΟΞΑ (3-5-2): Σισκόβσκι - Στυλιανού, Αντενόν, Καραμανώλης - Κυριάκου, Ασαμόα, Τραϊτσέβσκι (86' Σάιθ), Μπένι (62' Μέσκα), Κοβάτσεβιτς - Εμπραλίτζε (86' Ανάν), Σαντίκ.
ΕΘΝΙΚΟΣ (3-5-2): Χριστοδούλου - Άδωνη, Ταρασόβς, Πηλέας - Ντόλεζαλ (46' Κυπριανού), Μάζουρεκ, Χουντόμπιακ (89' Κουμής), Βοϊτκόβσκι (46' Γκονθάλεθ), Γκόρουπετς (46' Περατικός) - Ζάκπα, Ντούρις.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στον αγώνα με τη Δόξα!
3' Εκτέλεση φάουλ του Ασαμόα, κόντρα και κόρνερ
9' ΓΚΟΛ! 1-0 Η ΔΟΞΑ!
Κάθετη του Μπένι στον Κοβάτσεβιτς, ο οποίος γυρίζει συρτά στο πρώτο δοκάρι, όπου ο Σαντίκ με πλασέ νικά τον Χριστοδούλου και ανοίγει το σκορ

18' Εκτός περιοχής σουτ του Χουντόμπιακ, άστοχο
20' Εντός περιοχής σουτ του Μάζουρεκ, πάνω από την εστία του Σισκόβσκι
24' Εκτός περιοχής σουτ του Μπένι, δύσκολα αποκρούει σε κόρνερ ο Χριστοδούλου
28' Κίτρινη στον Καραμανώλη για φάουλ στον Ζάκπα
30' Κίτρινη στον Άδωνη για φάουλ στον Εμπραλίτζε
33' Σουτ του Γκόρουπετς, προβολή του Ζάκπα, η μπάλα στα χέρια του Σισκόβσκι
37' Εκτέλεση φάουλ του Εμπραλίτζε, κεφαλιά του Στυλιανού, δεν βρίσκει στόχο
40' Σουτ του Βοϊτκόβσκι από το ημικύκλιο της περιοχής, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σισκόβσκι
42' Συρτό σουτ του Μπένι, άουτ
44' Κίτρινη στον Τραϊτσέβσκι για φάουλ στον Ντούρις
45' Ένα λεπτό ο πρόσθετος χρόνος
45+1' Σέντρα Γκόρουπετς, κεφαλιά-πάσα Ντούρις στον Μάζουρεκ, που μόνος απέναντι στον Σισκόβσκι κάνει ένα χλιαρό πλασέ στα χέρια του
45+2' Τέλος πρώτου μέρους!

Τριπλή αλλαγή για τον Εθνικό: Κυπριανού, Περατικός και Γκονθάλεθ αντί των Γκόρουπετς, Ντόλεζαλ και Βοϊτκόβσκι αντιστοίχως

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Εθνικό!
52' ΓΚΟΛ! 2-0 Η ΔΟΞΑ!
Με περίτεχνη ατομική ενέργεια ο Μπένι πατά περιοχή περνώντας μέσα από τρεις αντιπάλους, ντριμπλάρει και τέταρτον και πλασάρει εύστοχα τον Χριστοδούλου

56' Πέναλτι για τον Εθνικό για χέρι του Αντενόν!
57' Η φάση εξετάζεται από τον VAR, ισχύει το πέναλτι
57' ΓΚΟΛ! 2-1 Ο ΕΘΝΙΚΟΣ!
Με ψύχραιμη εκτέλεση ο Ντούρις στέλνει την μπάλα στη μία πλευρά και τον Σισκόβσκι στην άλλη
58' Κίτρινη στον Ζάκπα
62' Αλλαγή για τη Δόξα: Μέσκα αντί Μπένι
63' Πέναλτι για τη Δόξα σε μαρκάρισμα του Άδωνη στον Σαντίκ!
64' Χαμένο πέναλτι για τη Δόξα, από την εκτέλεση του Σαντίκ η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι, μπροστά από τη γραμμή τέρματος του Χριστοδούλου και ακολούθως απομακρύνεται από την άμυνα του Εθνικού
65' Μέσω VAR ο Φωτίου διατάσσει επανάληψη του πέναλτι!
67' Χαμένο πέναλτι για τη Δόξα, καθώς ο Σαντίκ εκτελεί αλά Πανένκα, όμως ο Χριστοδούλου πέφτει, σηκώνεται γρήγορα και με διπλή προσπάθεια αποκρούει σταθερά την μπάλα!
75' ΓΚΟΛ! 3-1 Η ΔΟΞΑ!
Από εκτέλεση φάουλ του Εθνικού η Δόξα βγαίνει στην αντεπίθεση, ο Εμπραλίτζε αποφεύγει Πηλέα και Κυπριανου και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χριστοδούλου
77' Αλλαγή για τον Εθνικό: Μ. Ηλία αντί Άδωνη
78' Ακυρώνεται το γκολ της Δόξας!
Μέσω παρέμβασης του VAR το τέρμα δεν μετρά, καθώς τη στιγμή του σουτ του Εμπραλίτζε ο ευρισκόμενος σε θέση οφσάιντ Ασαμόα επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Χριστοδούλου
86' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα: Ανάν και Σάιθ αντί των Εμπραλίτζε και Τραϊτσέβσκι αντιστοίχως
89' Αλλαγή για τον Εθνικό: Κουμής αντί Χουντόμπιακ
90' Κίτρινη στον Ασαμόα
90' Πέντε λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
95' Κίτρινη στον Σισκόβσκι για καθυστερήσεις
98' Αλλαγή για τη Δόξα: Ποντικός αντί Ασαμόα
98' Τέλος του αγώνα!