ΑΕΚ-Πάφος 2-0: Έπιασε ΑΠΟΕΛ και ονειρεύεται... αστέρια!

Με γκολ των Γκιούρτσο και Τρισκόφσκι, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Πάφου στην πρώτη αναμέτρηση για τον α' όμιλο. Αποτέλεσμα που την ανέβασε στους 51 βαθμούς πιάνοντας στη 2η θέση το ΑΠΟΕΛ, που υπερτερεί όμως σε ισοβαθμία. Παραμένει όμως «ζωντανή» για να εξασφαλίσει αυτή τη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Από την άλλη, η Πάφος έχασε κάθε ελπίδα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ούσα στους 43 βαθμούς και την 6η θέση.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE.

Πολύ καλά μπήκε η ΑΕΚ στο ματς καταγράφοντας στο 6’ την πρώτη καλή φάση. Ο Τρισκόφσκι με πλασέ στη κίνηση προσπάθησε να νικήσει το Ρούτκο που είχε απάντηση. Σε παρόμοια φάση όμως εννιά λεπτά αργότερα, αλλά από τη δεξιά πτέρυγα, ο Φαράζ βρήκε τον Γκιούρτσο στο δεύτερο δοκάρι που με δυνατό πλασέ στη κίνηση άνοιξε το σκορ.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε η ΑΕΚ με τον Φαράζ να έχει και δοκάρι στο 18’. Στο 25’ και μετά από εξέταση της φάσης στο on-field review από τον Ιταλό ρεφ, υποδείχθηκε πέναλτι για χέρι του Παλάσιος σε σέντρα του Γκιούρτσο. Ο Τρισκόφσκι δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, γράφοντας το 2-0.

Η Πάφος από εκεί και έπειτα είχε την κατοχή, όμως τα δύο γκολ την αποσυντόνισαν. Αντιθέτως η ΑΕΚ με πολύ καλή ψυχολογία, διατήρησε το 2-0 στο ημίχρονο χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά η εστία του Λεάλ.

Στο β’ ημίχρονο, ήταν επόμενο η ΑΕΚ να διαχειριστεί το προβάδισμά της. Βρήκε μάλιστα και την πρώτη καλή στιγμή στο 49’ με τον Ρούτκο να λέει «όχι» σε σουτ του Γκιούρτσο εντός περιοχής. Η Πάφος ήταν αναγκασμένη να βγει και να πιέσει και το έπραξε ανεβάζοντας την έντασή της. Είχε τελικές με τον Σεμέδο όμως δεν μετουσιώθηκαν με γκολ.

Ο παίκτης της Πάφου που ήταν αρκετά δραστήριος, προέβει σε μία αψυχολόγητη ενέργεια στο 73’ χτυπώντας με τις τάπες τον Άλτμαν από πίσω και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Εξέλιξη που έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να ελέγξει το τέμπο, δίνοντας τη μπάλα στον αντίπαλο και κλείνοντας τους χώρους. Μέχρι το τέλος, δεν άλλαξε το οτιδήποτε, διατηρώντας το 2-0 μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ: Λεάλ, Λέδες, Τρισκόφσκι (63’ Ρομό), Φαράζ, Άνχελ Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεθ, Χριστοφόρου, Γκιούρτσο (90+5' Ναούμ), Άλτμαν (82’ Τόμοβιτς), Μάμας (82’ Εσπινόσα)
Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευά, Aκοράν, Ολατούντζι, Αναστασίου, Παναδέρο, Ντάρμπισαϊαρ

Πάφος: Ρούτκο, Κβίντα, Παλάσιος, Χότσκο, Σεμέδο, Ζάιρο (80' Ντράγκομιρ), Ν. Αουρέλιο (46’ Κοβάσεβιτς), Ζ. Αουρέλιο (46’ Tόμεσακ), Ταλίς, Πάνιτς (56' Φυλακτού), Βαλακάρι (80' Αμπντουσαλάμοφ)
Στον πάγκο: Αντός, Χέσταντ, Αλ Γκαντιουί, Μιχαήλ, Φουρ, Πάγιτς

Σκόρερ: Γκιούρτσο (15’) Τρισκόφσκι (24’ πεν.)
Κίτρινες: Μάμας, Γκιούρτσο / Χότσκο, Φυλακτού, Ταλίς
Κόκκινες: Σεμέδο (73’)

Διαιτητής: Piccinini Marco