Άρης-Ολυμπιακός 5-0: Γκολάρα στην γκολάρα, «2 στα 2» με πεντάρα!

Σε μια εντυπωσιακή επίδειξη δύναμης μετέτρεψε την εναρκτήρια αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα CYTA ο Άρης.

Μετά το 2-1 επί της ΑΕΛ στην πρεμιέρα η «ελαφρά ταξιαρχία» πέτυχε το «δύο στα δύο» θριαμβεύοντας 5-0 του Ολυμπιακού στο «Τσίρειο» και στέλνοντας ηχηρότατο μήνυμα για τη δυναμική και τη φιλοδοξία του στη νέα σεζόν.

Στον αντίποδα, οι «μαυροπράσινοι» απογοήτευσαν σε όλες τις γραμμές και όλα τα επίπεδα και, αναπόφευκτα, γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αγωνιστικές (σ.σ. είχε προηγηθεί το 1-2 από την Ανόρθωση στο ΓΣΠ).

Μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν μια ανούσια υπεροχή, με συγκέντρωση στα αμυντικά τους καθήκοντα οι φιλοξενούμενοι έκλειναν καλά τους χώρους και το αποτέλεσμα ήταν η απουσία οποιασδήποτε τελικής ή (υποψίας) ευκαιρίας.

Στο 23ο λεπτό, ωστόσο, από κεφαλιά-πάσα του Καζού ο Μπένγκτσον συνδυάστηκε με τον Μαγιαμπέλα και με εκτός περιοχής δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κόβατς για το 1-0.

Το τέρμα «έλυσε» τα πόδια των παικτών του Άρη, ο οποίος στο ημίωρο έφτασε σε ακόμη ένα τέρμα: από κάθετη του Σόκε ο Μπαμπίκα μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, με μια αλλαγή κατεύθυνσης ξάπλωσε στο έδαφος τον Καρτασιάν και μ’ ένα εντυπωσιακό, φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα να «καρφωθεί» στην πάνω αριστερή γωνία της εστίας των «μαυροπρασίνων»!

Στο επόμενο λεπτό ο Νάνι γύρισε την μπάλα στον Κόβατς, ο «ξεχασμένος» στην περιοχή Καζού επιχείρησε να ντριμπλάρει τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, αλλά δεν τα κατάφερε και απώλεσε μια σπουδαία ευκαιρία για το 3-0.

Αυτό η «ελαφρά ταξιαρχία» το… άγγιξε άλλες δύο φορές ως την ανάπαυλα: στο 40’ ο Κόβατς εξουδετέρωσε εντυπωσιακά σε κόρνερ εκτός περιοχής σουτ του Μπένγκτσον, ενώ στο 45’ λόμπα του Καζού από τη μικρή περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Σε όλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε ν’ αντιτάξει μόλις ένα σουτ του Ντεζιρέ, στο οποίο έβαλε κόντρα ο Μουσούντα (36’), εξ ου και ο Πετράκης προχώρησε με την έναρξη του δευτέρου μέρους σε τρεις αλλαγές (και τροποποίηση συστήματος).

Ισάριθμες κινήσεις, για διαφορετικό λόγο ωστόσο, έκανε και ο Σπιλέβσκι, ο οποίος είδε την ομάδα του να «τελειώνει» τις όποιες ελπίδες των «μαυροπρασίνων» μέσα σε έξι λεπτά!

Στο 47’ ο Μπράουν με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα εκμεταλλευόμενος την κακή εκτίμηση της φάσης από τον Κόβατς, ενώ στο 51’ από συρτό γύρισμα του Τζαβέ ο Μπαμπίκα με προβολή εντός περιοχής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0!

Μοναδικό μελανό σημείο για τους γηπεδούχους ήταν ο μυϊκός τραυματισμός του Τζαβέ και η υποχρεωτική αντικατάστασή του μόλις δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, στο οποίο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την «ελαφρά ταξιαρχία» και ο Κακόριν.

Ο Ρώσος σταρ πιστώθηκε τη δημιουργία του πέμπτου τέρματος, το οποίο πέτυχε ο Σπόλιαριτς (89’), κι ενώ νωρίτερα ο Καζού είχε σπαταλήσει δύο πολύ καλές ευκαιρίες (82’, 87’).

ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ   5-0 (2.9)
Γήπεδο:
Τσίρειο
Σκόρερ: 23’ Μπένγκτσον, 30’, 51’ Μπαμπίκα, 47’ Μπράουν, 89’ Σπόλιαριτς
Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φελλάς - Νίκος Εγγλέζου, Ανδρέας Τουμάζου - Ιωάννης Χριστοδούλου
VAR: Ροβέρτος Κώστα / AVAR: Μιχάλης ΣωτηρίουΚίτρινες: Σόκε, Γιαγκό / Μουκτάρης
ΑΡΗΣ (4-3-3): Βανά - Γιαγκό, Μπρόρσον, Μουσούντα, Καζού - Μπράουν, Σόκε (46’ Τζαβέ / 56’ Πηλέας), Γιαμπλόνσκι - Μαγιαμπέλα (46’ Κακόριν), Μπένγκτσον (46’ Σλόγκαρ) - Μπαμπίκα (63’ Σπόλιαριτς).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (3-5-2): Κόβατς - Μπάρντι, Μουκτάρης (46’ Χέντρικς), Καρτασιάν - Κυριάκου, Πεχλιβάνης (46’ Πεχλιβάνης), Νάνι, Γκεριέ, Ιωάννου (76’ Αντωνίου) - Σάλι (46’ Ευτυχίδης), Ντεζιρέ (70’ Καπαρτής).