Άρης-Καρμιώτισσα: Έσπασε το ρόδι μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»!

Η Καρμιώτισσα κέρδισε με 1-2 τον Άρη για την 4η αγωνιστική. Τα γκολ των Μαλόνε και Ελ Αλουχί έφεραν την πρώτη νίκη της ομάδας των Πολεμιδιών, πρώτες απώλειες για την «Ελαφρά ταξιαρχία».Μείωσε ο Κακόριν στο 90+5',αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Γιαγκό στο 75’.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε ψηλά και πήρε μέτρα ωστόσο μια λάθος εκτίμηση του Βανά Άλβες στο 6ο λεπτό έδωσε το δικαίωμα στον Μαλόνε να σκοράρει και να κάνει το 0-1 για την Καρμιώτισσα.

Η ομάδα του Χαραλάμπους πήρε ψυχολογία από αυτό το γκολ, έκλεισε σωστά τους χώρους και η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αδυνατούσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Κνόμπλοχ. Ο ρυθμός ωστόσο ήταν καλός, προϋποθέσεις βλέπαμε εκατέρωθεν και το 0-1 παρέμενε.

Στο 14’ ο Ελ Αλουχί ανάγκασε τον Άλβες σε μια δύσκολη επέμβαση μετά από μακρινό σουτ που κόντραρε, ενώ στο 24’ το παράλληλο γύρισμα του Μπαμπίκα σταμάτησε την ύστατη στιγμή στον Χούμποτσαν.

Μετά το 25λεπτο έπεσε ο ρυθμός και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είδαμε τον Άρη να κρατά την μπάλα, να την μεταβιβάζει με ταχύτητα αλλά οι παίκτες της Καρμιώτισσας ήταν διαβασμένοι και έτοιμοι για σωστή άμυνα.

Στο 29’ ο Γκομίς έκανε σπουδαία ατομική ενέργεια, όμως ο Κνόμπλοχ του είπε «όχι» κρατώντας το 0-1, ενώ στο 45+3’ ο Μουσούντα πλάσαρε και πάνω στην γραμμή ο Μπεν Σαλάμ απομάκρυνε προ της γραμμής με το γόνατο. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με μοναδικό γκολ αυτό του Μαλόνε στο 6’.

Ο Άρης στο πρώτο 45λεπτο είχε 3 τελικές (όλες στον στόχο), ενώ η Καρμιώτισσα έφτιαξε 6 τελικές με τις 4 στον στόχο. Ποσοστό κατοχής 53%-47%.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι μπήκε στο γήπεδο με τριπλή αλλαγή, άλλαξε στόπερ ο Χαραλάμπους και οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε θέμα κατοχής με το καλημέρα. Όμως όχι σε θέμα δημιουργίας ευκαιριών. Η Καρμιώτισσα ήταν πολύ οργανωμένη σε κάθε φάση και έλεγε όχι στις μπαλιές που έβγαιναν προς την περιοχή της.

Ο Άρης ανακάτευε την τράπουλα με εσωτερικές και εξωτερικές κινήσεις, ο κόσμος του επιχειρούσε με συνθήματα να βοηθήσει αλλά το 0-1 παρέμενε. Η εικόνα ήταν η ίδια συνεχώς και την παραθέτουμε ξανά. Η «Ελαφρά ταξιαρχία» να παίζει στο μισό της Καρμιώτισσας αλλά ευκαιρίες να μην μπορεί να φτιάξει.

Στο 70’ χάθηκε η πρώτη καλή στιγμή του Άρη στο 2ο μέρος, με τον Μπράουν να μπαίνει στην περιοχή όμως το πλασέ του να κοντράρει σε σώματα. Μάλιστα στο 75’ έμελλε να αλλάξουν οι αριθμητικές ισορροπίες, αφού ο Γιαγκό εκτός περιοχής ανέτρεψε τον Ντούμπια και ο Χριστοδούλου τον έστειλε πρόωρα στα αποδυτήρια. Με δέκα ολοκλήρωσε το ματς η γηπεδούχος ομάδα.

Από το φάουλ που κέρδισαν οι παίκτες του Χαραλάμπους σκόραραν και το 2ο τους τέρμα, μιας και ο Ελ Αλουχί με απευθείας εκτέλεση έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Καρμιώτισσα. Στην πρώτη του ουσιαστική απειλή στην επανάληψη βρήκε γκολ ο σύλλογος των Πολεμιδιών και αυτό ήταν ότι καλύτερο για αυτόν.

Ο Άρης επιχείρησε να αντιδράσει, τα πράγματα όμως ήταν πολύ πιο δύσκολα πλέον και έτσι μέχρι το φινάλε το μόνο πράγμα που άλλαξε στον αγωνιστικό χώρο του «Αντώνης Παπαδόπουλος» ήταν η μείωση του Κακόριν στο 90+5' Η Καρμιώτισσα πέτυχε την πρώτη της νίκη, πήρε τους πρώτους της βαθμούς, ενώ από την άλλη το συγκρότημα του Σπιλέφσκι γνώρισε τις πρώτες του απώλειες.

Με 9 βαθμούς ο Άρης, με 3 η Καρμιώτισσα, αμφότεροι βλέπουν τη διακοπή ελέω Εθνικών με στόχο την βελτίωση και την περαιτέρω ετοιμότητα. Η «Ελαφρά ταξιαρχία» με την επανέναρξη θα παίξει εκτός έδρας με τον Ακρίτα Χλώρακας ενώ η Καρμιώτισσα θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Άρης: Βανά, Πηλέας(46' Κακόριν), Γκομίς(67' Σπόλιαριτς), Μπένγκτσον, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα(46' Γιαμπλόνσκι) Στρούτσκι(46' Μπράουν), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Σελούτσκα (46' Αγγελή), Μαλόνε, Ντουμπιά, Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ, Ντούρις.

Κίτρινες: Σόκε / -

Κόκκινες: Γιαγκό / -