Το μεθεπόμενο είναι η παγίδα στο… επόμενο

Στην περίπτωση της Ομόνοιας μακριά από το ΓΣΠ την τρέχουσα περίοδο οι αριθμοί είναι ενδεικτικοί -και αποκαλυπτικοί.

Επί συνόλου πέντε εκτός έδρας αναμετρήσεων το κοντέρ γράφει 1-0-4. Το 2-0 στη Γάνδη αποτελεί την εξαίρεση στον κανόνα -τόσο ως προς το αποτέλεσμα (νίκη) όσο και ως προς την επίδοση σε άμυνα (μηδέν παθητικό) κι επίθεση (δύο γκολ).

Στις ήττες από Απόλλωνα (0-2) στο σούπερ καπ, από Ακρίτα (0-1) και Απόλλωνα (1-2) στο πρωτάθλημα και από Ρεάλ Σοσιεδάδ (1-2) στο Γιουρόπα Λιγκ η κυπελλούχος είτε δεν σκόραρε είτε δέχτηκε δύο γκολ.

Τούτων δοθέντων η αναμέτρηση με τη Δόξα, η οποία την περασμένη περίοδο της έβαλε δις «τρικλοποδιά», αποκτά σημαντικό βαθμό επικινδυνότητας που αυξάνεται περαιτέρω ελέω μιας άλλης παραμέτρου.

Της επίσκεψης στην Περιστερώνα έπεται το παιχνίδι στο ΓΣΠ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία λειτουργεί ως πόλος έλξης για τους ποδοσφαιρόφιλους και ως εν δυνάμει αποπροσανατολισμός για τους παίκτες του Νιλ Λένον.

Στο βαθμό που το μυαλό θα «τρέξει» (έστω και υποσυνείδητα) στον αγώνα της Πέμπτης η… παγίδα της αναμέτρησης με τη Δόξα θα γίνει δυο φορές πιο μεγάλη.

Αποτελεί βασικό μέλημα του Ιρλανδού τεχνικού να αποτρέψει αυτό το ενδεχόμενο.