Απόλλων-Πάφος: Δεν... έ«Χ»ασαν και συνεχίζουν χέρι-χέρι!

Απόλλωνας και Πάφος πήραν από ένα βαθμό στο ντέρμπι κορυφής. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 και συνεχίζουν χέρι-χέρι. Και οι δύο ομάδες παραμένουν αήττητες στον φετινό μαραθώνιο, καθώς σε πέντε αγώνες έχουν από τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Τα γκολ πέτυχαν οι Ζάιρο και Βα, με την Πάφο να σκοράρει στο α' ημίχρονο και ο Απόλλωνας να ισοφαρίζει στην επανάληψη. Πλέον οι δύο ομάδες ανέβηκαν στους 11 βαθμούς και συνεχίζουν να είναι στην κορυφή.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Στα πρώτα 30’ λεπτά κάποιες ενέργειες που έγιναν δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τους δύο τερματοφύλακες με την Πάφο όμως να βρίσκει τις προϋποθέσεις στην συνέχεια. Ένα γύρισμα του Βαλακάρι και ένα του Ικοκό ανησύχησαν την άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Φινλανδός στο 38’ με μία εξαιρετική μεταβίβαση, βρήκε τον Ζάιρο στην πλάτη της άμυνας που τελείωσε ιδανικά την φάση για το 1-0. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος δύο λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη φάση για το 2-0, με την άμυνα που έπαιξαν οι Ρομπέρζ και Κολ να μη του δίδουν αυτό το δικαίωμα.

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο β’ ημίχρονο και βρήκε δύο φάσεις με τους Μαυρία (48’) και Πίττα (52’) όμως καμία εκ των δύο δεν βρήκε στόχο. Στο 63’ και το 64’ η Πάφος απείλησε με τους Ζάιρο και Σεμέδο. Ειδικά η δεύτερη φάση ήταν κλασσική με τον Δημητρίου να αποκρούει και να στέλνει σε κόρνερ στο τετ α τετ.

Ο Απόλλωνας όμως ήταν αυτός που έφτασε στο γκολ. Στο 65’ έπειτα από κόρνερ του Κολ, η μπάλα πέρασε από όλους με τον Βα να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν μέχρι το τέλος με σκοπό να φτάσουν στην ολική ανατροπή, όμως η Πάφος ήταν αυτή που βρήκε τη μεγάλη φάση με τον Ντράγκομιρ στο 75’ όμως το σουτ του βρήκε στα σώματα. Έτσι το 1-1 παρέμεινε αναλλοίωτο

Απόλλωνας: Δημητρίου, Μαυρίας, Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο, Βα (89’ Χάμπος), Πινακάς (46’ Χέντι), Γιόστεν (59’ Ζράντι), Πίττας

Στον πάγκο: Λοΐζου, Πεϊσότο, Αρτυματάς, Καμπράλ, Σαχάρ, Σπόλιαριτς, Ποντικός

Πάφος: Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (89’ Ναμέ), Ντράκομιρ (85’ Χότσκο), Μπάιριτς

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Χαραμπάτζε, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Χέσταντ, Mεσάρτ, Μιχαήλ, Πελάζιο

Σκόρερ: Βα (65’) / Ζάιρο (38’)
Κίτρινες: Βα, Χέντι / Κβίντα