Φοβερή ΑΕΚ, διασυρμός για την Ανόρθωση!

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι που έγινε στην ''Αρένα'' για την 5η αγωνιστική, καθώς επικράτησε με 4-0 της Ανόρθωσης. Γκιούρτσο (14'), Τρισκόφσκι (45+1'), αυτογκόλ Αμπαρτζουμιάν (82') και αυτογκόλ Χριστοφή (90+3') τα γκολ για τους γηπεδούχους.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ανόρθωση να πιέζει ψηλά και να επιχειρεί κάποια σουτ που βρήκαν σε ετοιμότητα τον Πίριτς. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η ΑΕΚ ανέβασε απόδοση, προσπάθησε από τα άκρα να βρει ευκαιρίες και στο 14’ μπήκε και σε θέση οδηγού.

Ο Γκιούρτσο έκανε το μακρινό σουτ, ήταν φοβερό και ο Λόρια δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Έτσι ο κόσμος της ΑΕΚ ξεσηκώθηκε και πανηγύρισε έντονα το 1-0.

Μετά από αυτή την εξέλιξη οι φιλοξενούμενοι έψαξαν με ορισμένα σουτ να ισοφαρίσουν, όπως αυτό του Νινγκά στο 22’ και του Ιωάννου στο 23’.

Το ντέρμπι ήταν ισορροπημένο όσον αφορά την εδαφική υπεροχή, και οι δύο ομάδες έδειχναν διάθεση να δημιουργήσουν ευκαιρίες και το 1-0 παρέμενε.

Στο 33’ ο Λόρια μάζεψε το σουτ του Τρισκόφσκι, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Νινγκά από πλάγια πλάσαρε τον Πίριτς, η μπάλα πέρασε από τον τερματοφύλακα αλλά προ της γραμμής έλεγξαν οι Λαρνακείς.

Στο 37’ ακυρώθηκε γκολ του Γουαρίς ως οφσάιντ και εκεί που όλα έδειχναν πως το 1-0 θα είναι το σκορ ημιχρόνου, ο Σαμπό ανέτρεψε εντός περιοχής τον Φαράζ και ο Τρισκόφσκι στο 45+1’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Όλτρα.

Ο Μίλανιτς σαφώς απογοητευμένος έψαχνε τρόπους αντίδρασης, ενώ στον αντίποδα ο Ισπανός συνάδελφος του ήταν ικανοποιημένος.

5-3 οι τελικές, 3-2 στον στόχο, 55%-45% η κατοχή της μπάλας. Τα κόρνερ ήταν στο 1-2. Αυτά ήταν και τα κυριότερα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου στην «Αρένα».

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Μίλανιτς έκανε δύο αλλαγές. Χριστοδουλόπουλος και Κορρέα πήραν τις θέσεις των Ιωάννου και Μπαϊσίνιο. Από την άλλη ο Όλτρα άφησε στα αποδυτήρια τον Κάσας και στην θέση του έβαλε τον Χριστοφόρου. Αυτό έφερε και εσωτερικές κινήσεις για την Ανόρθωση, καθώς ο Γουαρίς πήγε κορυφή, πίσω του ο Λάζαρος και δεξιά τοποθετήθηκε ο Νινγκά.

Τα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου ήταν ξανά ισορροπημένα. Η Ανόρθωση με διάθεση να κρατήσει περισσότερο μπάλα, η ΑΕΚ να επιχειρεί και αυτή με την ταχύτητα του Φαράζ να βρει και ένα τρίτο γκολ και στο 55’ ο Λάζαρος με τακουνάκι έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Στο 56’ ο Φαράζ δοκίμασε το πόδι του από απόσταση, ο Λόρια δεν ανησύχησε.

Στο 64’ ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως ο Πίριτς εντυπωσιακά του είπε «όχι» διώχνοντας σε νέο κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο ρυθμός μετά από αυτό έπεσε κάπως, μπήκε στην εξίσωση και ο παράγοντας κούραση ενώ οι δύο προπονητές με εσωτερικές και εξωτερικές κινήσεις επιχειρούσαν να βοηθήσουν τις ομάδες τους.

Στο 72' ο Αμπαρτζουμιάν έκανε το σουτ εντός περιοχής, με αυτοθυσία έπεσε και σταμάτησε την πορεία της μπάλας ο Τόμοβιτς. Τρία λεπτά αργότερα ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Πίριτς έδιωξε εντυπωσιακά κρατώντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο 78’ η Ανόρθωση έχασε νέα καλή στιγμή, με τον Ράντονιτς εντός περιοχής να πιάνει το σουτ και τον Πίριτς με διπλή προσπάθεια να μαζεύει.

Στο 80’ ο Μίλανιτς ολοκλήρωσε τις κινήσεις του, αφού έβαλε στο γήπεδο τους Χριστοφή-Εμπραλίτζε και απέσυρε τους Γουαρίς και Σαμπό.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ σημείωσε το 3-0, καθώς η εκτέλεση κόρνερ του Γκουστάβο κτύπησε στην πλάτη του Αμπαρτζουμιάν και έτσι παραβιάστηκε εκ νέου η εστία του Λόρια.

Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, στο 85’ οι κιτρινοπράσινοι άγγιξαν και ένα 4ο γκολ όμως ο Λόρια από κοντά είπε όχι στον Ασάντε. Τα λεπτά κυλούσαν, είχαμε εισέλθει σε χρόνους καθυστερήσεων και με αυτογκόλ του Χριστοφή στο 90+3’ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα (4-0).

Θρίαμβος για την ΑΕΚ μπροστά στον κόσμο της, η Ανόρθωση απογοήτευσε τους οπαδούς της. Πλέον αμφότερες οι ομάδες έχουν από 7 βαθμούς.

Η ΑΕΚ παίζει με την Φενέρ την ερχόμενη Πέμπτη εκτός για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, μετά για το πρωτάθλημα τον Άρη εκτός την Κυριακή. Η Ανόρθωση με τον Απόλλωνα εντός για το πρωτάθλημα τη Δευτέρα.

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (46' Χριστοφόρου), Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου (75' Γκαρθία), Σανχούρχο, Λέδες, Άλτμαν (67' Λόπες), Γκιούρτσο (67' Ασάντε), Φαράζ (84' Ναούμ), Τρισκόφσκι.

Ανόρθωση (Ντ.Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο (46' Κορρέα), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς (80' Χριστοφή), Σάμπο (80' Εμπραλίτζε), Χάρογιαν, Πάντσεον, Ιωάννου (46' Λάζαρος), Ουάρντα, Νινγκά (60' Ράντονιτς).

Κίτρινες: Εγγλέζου, Γκαρθία / Αμπαρτζουμιάν, Ουάρντα