ΕΝΠ-Ανόρθωση 2-2: Τρικλοποδιά από Ράγιος

Στον αγώνα που η Ένωση καιγόταν για τους 3 βαθμούς και αντιμετώπιζε την Ανόρθωση που ήταν βαθμολογικά αδιάφορη δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού εξήλθε στην ισοπαλία με 2-2.  Από 2 γκολ πέτυχαν ο Ιωάννης Πίττας και ο Ρούμπεν Ράγιος.

Εικόνα αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης μεταξύ της Ένωσης και της Ανόρθωσης ολοκληρώθηκε στο 1-1. Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα με δύο φάσεις, όμως η ομάδα που κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ ήταν η Ανόρθωση με τον Ρούμπεν Ράγιος στο 11’ λεπτό του αγώνα μετά από πάσα του Ντούρις.

Στη συνέχεια η Ένωση πίεσε για την ισοφάριση και κατάφερε να πετύχει το γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ιωάννη Πίττα σ’ ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο έφερε και το γκολ για την Ένωση, φέρνοντας τούμπα το ματς για το 2-1 και πάλι με τον Ιωάννη Πίττα στο 53’. Η «Κυρία» έφτασε κοντά στο 2-2 με τον Στεφανέλι, ήταν όμως λίγο άτυχος αφού το σουτ πέρασε χιλιοστά εκτός.

Στο 66’ ο Πίττας παραλίγο να πετύχει χατ-τρικ στο παιχνίδι, αφού ένα πολύ ωραίο σουτ του υποχρέωσε τον Δημητρίου να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 70’ με βολίδα του Μικελτάντζε, η μπάλα πήγε ψηλά άουτ, ενώ ο Πίττας στο 81' πήγε να απειλήσει ξανά την εστία του Δημητρίου, βρήκε τους χώρους μπήκε στην περιοχή όμως η μπάλα πήγε πάνω από την εστία του Δημητρίου.

Στο 84’ η Ανόρθωση με σκόρερ τον Ράγιος και πάλι έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα (2-2), βάζοντας φρένο στην υπερπροσπάθεια της Ένωσης για να πάρει τους τρεις βαθμούς που τόσο είχε ανάγκη, αφού είναι η ομάδα που βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 26 βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος αγώνα, Ένωση- Ανόρθωση 2-2

84' Γκολ 2-2 η Ανόρθωση με τον Ράγιος

81' Σουτ από τον Πίττα πάνω από την εστία του Δημητρίου

79' Αλλαγή για την Ένωση έξω ο Ολίβα μέσα ο Μουλαζίμης

75' Αλλαγή για την Ανόρθωση έξω ο Κόφι, μέσα ο Μπουφ

74' Μικρή διακοπή στο έδαφος ο Κλέιμαν

72΄Κεφαλιά του Φυτανίδη μετά από κόρνερ του Ριέρα απόκρουσε σταθερά ο Δημητρίου

67' Αλλαγή για την Ανόρθωση έξω ο Οικονομίδης, μέσα ο Μικεντάντζε

66' Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με τον Πίττα να σουτάρει και τον Δημητρίου να αποκρούει εντυπωσιακά

65' Αλλαγή για την Ένωση, έξω ο Ουντόζι μέσα ο Λοίζος Κοσμά

64' Φάση για την Ένωση μετά από φάουλ του Ριέρα ο Αγγελή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

61' Mεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Στεφανέλι

53' Γκολ 2-1, για την Ένωση και πάλι με τον Πίττα με δεύτερη προσπάθεια μετά από λάθος του Δημητρίου

52' Φάση για την Ένωση με κεφαλιά Κυριάκου μετά από φάουλ του Ολίβα

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Ημίχρονο Ένωση - Ανόρθωση 1-1

45+1 Γκολ 1-1 για την Ένωση με τον Πίττα

41' Ακόμα μια φάση για την Ένωση αυτή τη φορά με τον Μαισουράντζε

39' Ευκαιρία για την Ένωση με τον Ουντόζι

35' Κίτρινη στον Μιχάλη Ιωάννου

34' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι για τον παίκτη της Ένωσης Μηνά Αντωνίου

28' Ευκαιρία για την Ανόρθωση, έκανε το σουτ ο Στεφανέλι, αποκρούει ο Κλέιμαν

25' Σουτ για την Ένωση με τον Μηνά Αντωνίου

24' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση, έξω ο Πράνιτς μέσα ο Μιχάλης Ιωάννου

20' Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Πράνιτς

11'  Γκολ 0-1 για την Ανόρθωση με τον Ράγιος Άμεση απάντηση από την Ανόρθωση

Νέο σουτ από τον Ουντόζι αποκρόυει ξανά ο Δημητρίου

10' Δυνατό σουτ του Μαισουράντζε, αποκρούει ο Δημητρίου με διπλή προσπάθεια

6' Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι μας, Στεφανέλι το σουτ, ο Κλέιμαν αποκρούει σταθερά