Καρμιώτισσα-ΑΕΛ 1-2: Ασταμάτητο τρένο με Γιανέφσκι!

Η ΑΕΛ κέρδισε εκτός έδρας την Καρμιώτισσα με 2-1 για την 7η αγωνιστική. Προηγήθηκε το συγκρότημα του Γιανέφσκι με τους Τζάλμα και Παπαφώτη, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Ντούμπια στο 2ο ημίχρονο. Δεύτερη σερί νίκη για την ΑΕΛ, αήττητη μετά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, μιας και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Καλές στιγμές δεν είχαμε και οι παίκτες επιχειρούσαν πότε από τα άκρα πότε από τον κεντρικό διάδρομο να φτιάξουν ευκαιρίες.

Στο 18’ ο Τζάλμα από πλευράς ΑΕΛ βρέθηκε με μέτωπο την εστία του Κνόμπλοχ, έκανε το σουτ και η μπάλα κάπου κόντραρε για να γίνει έτσι το 0-1 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Αυτή η εξέλιξη πήγε να ανοίξει κάπως την αναμέτρηση, αλλά και πάλι αυτό δεν έγινε σε διάρκεια. Να σημειώσουμε πως στο 30’ ο σκόρερ έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Με αυτή την εικόνα να επικρατεί στο «Αμμόχωστος», ήρθε ένα λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας, το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με πλασέ του Παπαφώτη έγινε το 0-2 στο 41’. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, όπου στατιστικά είχαμε 1-3 τελικές (0-3 στον στόχο), από ένα κόρνερ και κατοχή 47%-53%.

Στο 2ο ημίχρονο μπήκε στην εξίσωση και το κεφάλαιο «αλλαγές», οι δύο προπονητές έκαναν τις κινήσεις τους και κάπως ο ρυθμός ήταν καλύτερος. Στο 56’ ο Μαλόνε πρόλαβε τον Κάσα, ενώ στο 59’ το σουτ του Κουλιμπαλί κόντραρε και έφτασε στον Μούριελ. Ένα λεπτό αργότερα ο Κάσα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-3, αφού το σουτ του έφυγε λίγο έξω.

Στο 69’ έμελλε η Καρμιώτισσα να βρει το γκολ της μείωσης, αφού η ποιότητα του Ντούμπια φάνηκε στο γήπεδο και με μια εξαιρετική ενέργεια και ένα εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον αντίπαλο κήπερ για το 1-2.

Τα νέα δεδομένα προσέδωσαν μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και η ΑΕΛ ήξερε πως θα βρει χώρους για αντεπίθεση. Στο 75’ ο Μαλόνε εντός περιοχής έψαξε την ισοφάριση, ωστόσο αστόχησε. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα ο Χουσμπάουερ έπιασε το σουτ, αλλά η παρέμβαση του Φραντζή ήταν καταλυτική.

Στο 81’ ο Παπαφώτης έγινε αναγκαστική αλλαγή και έτσι ήταν πλέον δύο τα προβλήματα του Γιανέφσκι μέσα από αυτό το 90λεπτο.

Παρά τις προσπάθειες της Καρμιώτισσας στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και έτσι η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 1-2 μέσα στο «Αμμόχωστος» απέναντι σε ένα δυσκολοκατάβλητο αντίπαλο. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού έφτασαν τους 8 βαθμούς, η Καρμιώτισσα έμεινε στους 7.

Το συγκρότημα του Γιανέφσκι παίζει τώρα με τη Νέα Σαλαμίνα εντός, η ομάδα των Πολεμιδιών θα φιλοξενήσει τον Ακρίτα Χλώρακας για την 8η αγωνιστική.

Όσον αφορά τα τελικά στατιστικά του αγώνα, είχαμε από 5 τελικές (2-3 στον στόχο), 5-1 κόρνερ, 3-1 οφσάιντ, 7-7 φάουλ και 52%-48% κατοχή της μπάλας.

Καρμιώτισσα Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε,  Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Οικονομιδης (58' Κουλιμπαλί), Μπεν Σαλάμ, Χατζηβασίλης (Ντούρις 46'), Ζελάγια (75' Χουσμπάουερ)

ΑΕΛ Μούριελ, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (Φραντζής 60'), Κάσα, Παπαφώτης (Παντελή 80'), Τσέποβιτς, Σάντος, Μακρής, Μπιλοβάρ, Τζάλμα (Νεοφύτου 34'), Κοντινέλα (Μπεραχίνο 60')

Κίτρινες: Ντούμπια / Σάντος