Με μπόλικο άγχος κατέβαλε τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 4-2 επί του Ολυμπιακού για την 7η αγωνιστική. Φοβερή εξέλιξη στο παιχνίδι, οι Λαρνακείς προηγήθηκαν με 2-0 αλλά σε λίγα λεπτά στο 2ο μέρος ισοφαρίστηκαν. Στις καθυστερήσεις οι Λόπες και Τρισκόφσκι με δύο γκολ έγειραν την πλάστιγγα στην κιτρινοπράσινη πλευρά.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν και στο 7ο λεπτό με το αυτογκόλ του Καρντασιάν άνοιξαν το σκορ. Το παράλληλο γύρισμα είχε γίνει από τον Εγγλέζου, σε ένα από τα γνωστά του ανεβάσματα.

Οι παίκτες του Όλτρα δεν σταμάτησαν εκεί, έψαξαν και ένα δεύτερο τέρμα και στο 13’ ο Μάμας με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Μολ. Οι Λαρνακείς έλεγχαν τον ρυθμό, είχαν την κατοχή και αμυντικά δεν ανησυχούσαν ιδιαίτερα.

Ο ρυθμός από άποψη παραγωγής ευκαιριών μπορεί να είχε πέσει, ωστόσο η ΑΕΚ πότε από τα άκρα, πότε από τον κεντρικό διάδρομο με τον Άλτμαν ήταν επικίνδυνη και έδειχνε η ομάδα που ήταν πιο κοντά στο τέρμα.

Στο 23’ ο Εγγλέζου δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Μολ έδιωξε, ενώ στην φάση του 29’ η μπάλα κόντραρε στον Δόση. Τρία λεπτά αργότερα ο Άλτμαν επιχείρησε να βρει το 2-0, ωστόσο ο Ελβετός κήπερ των φιλοξενούμενων μπλόκαρε σταθερά.

Στο 42’ ο Χέντρικς απέναντι από τον Πίριτς αστόχησε. Ο παίκτης του Ολυμπιακού έφυγε από αντικανονική θέση, ο βοηθός έχασε την φάση, το σημαιάκι έμεινα κάτω αλλά από την στιγμή που δεν είχαμε γκολ δεν υπήρξε ούτε και παρέμβαση από το VAR.

Το 2-0 ήρθε από τον Τρισκόφσκι στο 44’, με τον αρχηγό της ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την καλή σέντρα του Χριστοφόρου και να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Σαν στατιστικά ημιχρόνου είχαμε 7-1 τελικές, 5-0 στον στόχο, 57%-43% η κατοχή της μπάλας και 5-1 κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ήταν καταφανώς καλύτεροι, πιο απαιτητικοί και σε ένα καίριο χρονικό σημείο βρήκαν το 2ο  γκολ που δικαιούνταν με βάση την απόδοσή τους.

Η έναρξη του 2ου ημιχρόνου ήταν τελείως διαφορετική. Οι παρεμβάσεις του Πετράκη έφεραν αποτέλεσμα και ο Ολυμπιακός με γκολ των Χέντρικς (50’) και Ψύχα (56’) έφερε το ματς στα ίσα. Απίστευτη εξέλιξη, με τους μαυροπράσινους να βγάζουν αντίδραση.

Οι Λαρνακείς έδειχναν πελαγωμένοι, δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και τα λεπτά κυλούσαν. Ο Όλτρα έκανε άμεσα αλλαγές, επιχείρησε να αλλάξει την κακή εικόνα του δεύτερου 45λέπτου και το σκορ ήταν 2-2.

Η ΑΕΚ μετά το 65’ πήρε εκ νέου τον έλεγχο, είχε να αντιμετωπίσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Ολυμπιακού και δημιούργησε κάποιες μεγάλες φάσεις για ένα τρίτο τέρμα. Ειδικά αυτή του Εγγλέζου στο 82’ με τον κύπριο άσο να αστοχεί σε τετ α τετ. Προηγουμένος κάποιες ξεκάθαρες προϋποθέσεις δεν έγιναν γκολ για τους γηπεδούχους.

Στο 84’ η ομάδα του Όλτρα είχε δεύτερο δοκάρι στην αναμέτρηση, αφού ο Άλτμαν έπιασε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και σταμάτησε στην κάθετη δοκό του Μολ.

Στο μεταξύ ο Ολυμπιακός είχε κάνει λίγο μετά το 80’ αναγκαστική αλλαγή μιας και ο Έσελινγκ δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Την θέση του πήρε ο Μουκτάρης.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, η ΑΕΚ πίεζε για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και ο Ολυμπιακός στο 89’ είδε το σουτ του Σλόγκαρ να φεύγει έξω.

Οι καθυστερήσεις ήταν έξι λεπτά, οι δύο ομάδες πάλεψαν σε αυτό το διάστημα και είδαμε μεγάλες μάχες. Στο 90+2’ ο Λόπες με ένα πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-2, ενώ ο Τρισκόφσκι στο 90+4’ πήρε την ασσίστ του Πορτογάλου για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα που ήταν το 4-2.

Ο Λόπες βοήθησε τα μέγιστα με την είσοδό του, η ΑΕΚ είχε στο τέλος το καθαρό μυαλό και έτσι πήρε μια δύσκολη νίκη με βάση και του πως εξελίχθηκε η αναμέτρηση. Οι Λαρνακείς είναι στην 4η θέση, φτάνουν τους 13 βαθμού,ς ενώ ο Ολυμπιακός που πάλεψε πολύ στο 2ο μέρος έμεινε στους 4 και την 13η θέση.

Πλέον η ΑΕΚ παίζει με τον ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας για την επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Απόλλωνα. Οι δύο αναμετρήσεις για την 8η αγωνιστική.

17-7 οι τελικές, 14-3 στον στόχο, 7-5 τα κόρνερ, 58% με 42% η κατοχή της μπάλας Αυτά ήταν τα τελικά στατιστικά της αναμέτρησης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Πονς, Εγγλέζου, Χριστοφόρου (71'Ροσάλες), Ναούμ (60'Ρομό), Άλτμαν, Μάμας (60'Λέδες), Ασάντε (71'Λόπες).

Ολυμπιακός: Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι (46'Κυριάκου), Σάλι (74'Κορομά), Έσελινκ, Ντόσις, Ευτυχίδης (66'Σλόγκαρ), Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Νάνι (46'Ψύχας).

Κίτρινες: Τόμοβιτς, Ναούμ, Άλτμαν, Εγγλέζου / Νάνι, Έσελινκ, Ψύχας, Σάλι, Ντόσις, Κορομά, Σλόγκαρ