Ασταμάτητη η αρμάδα του Μπεργκ, σπουδαίο διπλό στο Τσίρειο!

Η Πάφος πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό στο Τσίρειο επί της ΑΕΛ με 1-3. Τα γκολ οι Τάνκοβιτς, Σεμέδο και αυτογκόλ του Τεϊσέιρα, είχαν μειώσει προσωρινά με Τσιμπόλα οι γηπεδούχοι.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο ματς, είχε την εδαφική υπεροχή και προσπαθούσε να φτιάξει φάσεις. Μετά το πρώτο 10λεπτο η Πάφος ισορρόπησε, κράτησε και αυτή την μπάλα και έτσι είχαμε εκατέρωθεν ορισμένες αξιόλογες προϋποθέσεις για ευκαιρίες.

Το συγκρότημα του Μπεργκ φαινόταν να πατά καλύτερα, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να φτιάξουν φάσεις και με σέντρες έκαναν εύκολο το έργο του Άντος. Στο 9ο λεπτό οι γαλάζιοι απώλεσαν σπουδαία διπλή ευκαιρία με τους Σεμέδο-Ικοκό, στο 20ο λεπτό ο Τζάλμα αποχώρησε τραυματίας και έδωσε την θέση του στον Φραντζή για λογαριασμό της ΑΕΛ.

Μια σημαντική στιγμή έλαβε χώρα στο 27’. Πιο συγκεκριμένα σε μια εναέρια μονομαχία ο Καραμπάτζε δέχθηκε κτύπημα από τον Σάντος, ο διαιτητής πήγε στο On Field Review και έδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς, ο οποίος ευστόχησε για το 0-1. Από την φάση αυτή τραυματίστηκε ο Καραμπάτζε και ο Γεωργιανός άφησε την θέση του στον Αμπντουραχίμι.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν δύναμη από το γκολ τους, στο 31’ ο Τάνκοβιτς γύρισε επικίνδυνα την μπάλα ωστόσο η άμυνα της ΑΕΛ έδιωξε.

Μετά από αυτή την φάση ο ρυθμός έπεσε, οι γαλάζιοι έδωσαν χώρο και η ΑΕΛ δεν μπορούσε να τον εκμεταλλευτεί. Όμως η οδηγία Μπεργκ για μερική οπισθοχώρηση είχε εξήγηση, την οποία είδαμε στο 45+1’.

Ο Σεμέδο έφυγε πίσω από την πλάτη της αντίπαλης άμυνας, απέναντι από τον Μούριελ πλάσαρε, η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι, και στην επαναφορά ο ταχύτατος εξτρέμ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-2. Το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο το VAR διόρθωσε το λάθος του βοηθού και ο Πινέιρο μετά τον έλεγχο έδειξε σέντρα.

Έτσι οι δύο ομάδες με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια, και ο Γιανέφσκι με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου έκανε διπλή αλλαγή. Έμειναν έξω οι Χάσα-Παπαφώτης, μέσα οι Σις-Κατσανίκλιτς. Ο Μπεργκ συνέχισε με τους ίδιους 11 που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά, έψαξε το γκολ της μείωσης και στο 51’ το βρήκε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιμπόλα. Από αυτό πήραν δύναμη οι γηπεδούχοι, ο κόσμος είχε μπει για τα καλά στην εξίσωση.

Οι φιλοξενούμενοι μπορούμε να πούμε πως με μαεστρία «πάγωσαν» τον ρυθμό και διαχειρίστηκαν το αρχικό σοκ της μείωσης. Ο Μπεργκ έκανε συνεχώς παρατηρήσεις για ηρεμία και εισακούστηκε. Από την άλλη ο Γιανέφσκι έδινε ασταμάτητες οδηγίες για περαιτέρω πίεση, με στόχο φυσικά την ισοφάριση.

Μεγάλη ευκαιρία στα επόμενα λεπτά δεν είχαμε, και πάνω-κάτω η εικόνα που βλέπαμε ήταν αυτή. Μια ΑΕΛ να πιέζει ψηλά και να κλέβει ορισμένες φορές την μπάλα, ωστόσο η Πάφος αμυντικά έπαιρνε άριστα και κρατούσε μακριά τους γηπεδούχους.

Όταν το ρολόι σημάδεψε το 67ο λεπτό έγινε ένα λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, έκλεψε ο Σεμέδο και γύρισε παράλληλα την μπάλα. Ο Τεϊσέιρα ανενόχλητος απομάκρυνε λανθασμένα, αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Μούριελ και έτσι έγινε το 1-3 για τους γαλάζιους.

Μια σημαντική εξέλιξη στο ντέρμπι, αφού επανήλθε ανέλπιστα η διαφορά των δύο τερμάτων στο Τσίρειο και οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό.

Η ΑΕΛ βγήκε μπροστά με αρκετούς παίκτες, άφησε κενούς χώρους και σε τρεις περιπτώσεις οι Σεμέδο (δις) και Ναμ δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Ο Μούριελ κράτησε ζωντανούς τους γηπεδούχους, που όμως επιθετικά έδειχναν να έχουν ξεμείνει από ιδέες.

Στο 79’ ο Σάντος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και την θέση του πήρε ο Μιραλάς, σε μια προσπάθεια του Γιανέφσκι να αλλάξει πράγματα και καταστάσεις στον αγωνιστικό χώρο.

Τα λεπτά κυλούσαν, τίποτα δεν άλλαξε στο Τσίρειο και έτσι η Πάφος πήρε μια σπουδαία νίκη από κάθε άποψη με 1-3 απέναντι στην ΑΕΛ.

Οι γαλάζιοι έφτασαν τους 26 βαθμούς, παρέμειναν στην κορυφή ενώ οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού παρέμειναν στους 14 και την 6η θέση. Η Πάφος την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Ανόρθωση σε άλλο ένα ντέρμπι, η ΑΕΛ παίζει εκτός έδρας με την ΑΕΚ. Έτσι ακολουθεί και για αυτήν ξανά ντέρμπι.

ΑΕΛ (Τσ.Γιανέφσκι): Μούριελ, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Χάσα (46' Σις), Μπεραχίνο (85' Τσέποβιτς), Παπαφώτης (46' Κατσανίκλιτς), Σάντος (79' Μιραλάς), Μακρής, Τσιμπόλα, Μπίλοβαρ, Τζάλμα (19' Φραντζής).

Πάφος FC (Χ.Μπεργκ): Αντός, Παλάσιος, Καραμπάτζε (29' Αμντουραχιμί-89'  Αλ Γκαντιουί), Χότσκο, Σεμέδο, Κανέ, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμ (89' Βαλακάρι), Μπάιριτς.

Κίτρινες: Σάντος, Τσιμπόλα, Κατσανίκλιτς / Κανέ