Άρης-Ομόνοια 1-1: Μοιρασιά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Άρη με την Ομόνοια, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία και για τις δυο ομάδες στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και στο 9ο λεπτό απείλησε πρώτη φορά, όμως το σουτ του Καζού εντός περιοχής κόντραρε και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ. Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έφτιαξε τρεις τελικές, όλες από μακρινά σουτ με τους Μπένγκτσον, Κακόριν και Στρούτσκι. Στο 30ο λεπτό ήρε η πρώτη κλασική του αγώνα, πάλι από τον Άρη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μουσούντα έκανε την κοντινή κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ουζόχο. Η ομάδα του Σπιλέφσκι προειδοποίησε και στο 39ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει. Πάλι από εκτέλεση κόρνερ του Καζού, η μπάλα έφτασε στον Κακόριν ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα της Ομόνοιας για το 1-0, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Από την άλλη η Ομόνοια ισορρόπησε λίγο τον αγώνα από το 20ο λεπτό και μετά, ενώ μεγάλη ευκαιρία δεν δημιούργησε, πέραν από μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτζιακς και ένα μακρινό σουτ του Κασάμα.

Στο 51ο λεπτό ο Άρης απείλησε πρώτος στο δεύτερο μέρος, όμως ο Μπαμπίκα δεν μπόρεσε από κοντά να δώσει στην μπάλα, πορεία προς την αντίπαλη εστία. Η απάντηση της Ομόνοιας ήρθε στο 59ο λεπτό με την πρώτη επαφή του Παπουλή. Ο ποδοσφαιριστής των πρασίνων έκανε το παράλληλο γύρισμα εντός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει σε κόρνερ.

Μάλιστα, οι πράσινοι στο 64ο λεπτό απείλησαν εκ νέου, με την πρώτη μεγάλη στιγμή τους στον αγώνα. Ο Μπάρκερ μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σωφρονίου.

Δύο λεπτά μετά, ήταν σειρά του Άρη να απειλήσει. Ο Μπράουν βρήκε κάθετα τον Μπένγκτσον ο οποίος με πλασέ από το ύψος της περιοχής, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουζόχο.

Τελικά η Ομόνοια, που είχε αρκετά καλή παρουσία όσο περνούσε ο χρόνος στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 70ο λεπτό. Ο Λοίζου έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε κάθετα στον Χούπερ ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Άρη για το 1-1.

Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 74ο λεπτό, όμως ο Ουζόχο απόκρουσε το δυνατό σουτ του Καζού εντός περιοχής ενώ ακολούθησε άλλο ένα δυνατό σουτ για την ομάδα της Λεμεσού, αυτή την φορά από τον Γιαμπλόνσκι το οποίο δεν απείλησε ουσιαστικά.

Μέχρι το τέλος, δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες αφού σκόραραν από μια φορά, πήραν και τον βαθμό.