Η (διπλή) ευκαιρία του Κβιλιτάια!

Δεν σηκώνει ιδιαίτερη συζήτηση ότι η αγωνιστική περίοδος 2022/23 δεν έχει κυλήσει με τον ιδανικότερο τρόπο για τον Γκιόργκι Κβιλιτάια.

Ο τραυματισμός που κουβάλησε από την περασμένη σεζόν τον άφησε εκτός των προκριματικών γύρων του Κόνφερενς Λιγκ και τον επηρέασε τόσο, ώστε στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές του πρωταθλήματος να μείνει «άσφαιρος».

Στην αναμέτρηση με τη Δόξα στο «Κατωκοπιά Επιστροφή» έκανε την επανεμφάνισή του έπειτα από απουσία δύο αγωνιστικών (κόντρα σε Απόλλωνα και ΑΕΚ) και έβγαλε το 90λεπτο δίχως εκ νέου να βρει δίχτυα.

Για τον Γεωργιανό επιθετικό η διακοπή αποτελεί μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να δουλέψει, προκειμένου με την επιστροφή στη δράση να πραγματοποιήσει μια επανεκκίνηση μέσα στη σεζόν επιστρέφοντας στα γνώριμα (υψηλά) στάνταρντ απόδοσης.

Το ντέρμπι με την Ομόνοια προβάλλει επίσης ως ευκαιρία για τον 29χρονο να αποκαταστήσει την επαφή του με τα δίχτυα. Στα δύο clasicos της περασμένης σεζόν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στις νίκες με 4-2 επί του «τριφυλλιού».

Στο 4-2 της 26ης Δεκεμβρίου 2021 είχε πιστωθεί ένα τέρμα (από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος) και μια ασίστ (στο γκολ του Σατσιά).

Στο 4-2 της 25 Φεβρουαρίου είχε ανοίξει το σκορ με ατομική προσπάθεια και είχε διαμορφώσει το 3-0 με πέναλτι που είχε κερδίσει ο ίδιος.

Οι «πράσινοι» συνεπώς ξυπνούν ιδιαίτερα ευχάριστες αναμνήσεις στον Κβιλιτάια. Θα μείνει σε αυτές ή θα δημιουργήσει καινούργιες;