ΑΕΛ-Ανόρθωση: Διπλό με σφραγίδα Νινγκά!

Στις νίκες επέστρεψε η Ανόρθωση. Η ομάδα του Μουνιόθ κέρδισε την ΑΕΛ μέσα στο Τσίρειο με 0-1 με γκολ του Νινγκα και με 17 βαθμούς πλέον στο ενεργητικό ης βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας και στο-2 από την 5η θέση που βρίσκεται ο Απόλλωνας.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Ο αγώνας:

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο άρχισε το ντέρμπι στο Τσίρειο. Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή, ωστόσο λίγο τα λάθη, λίγο τα φαουλ δεν τους επέστρεψαν να έχουν ρυθμό και να κτίσουν πάνω σ’ αυτό.

Στο 13ο λεπτό κεφαλιά του Κάσα από πλευράς ΑΕΛ πέρασε έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Νινγκά στην αντίπαλη εστία.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 30ο λεπτό και ήταν για την Ανόρθωση με πρωταγωνιστή τον Νινγκά.

Ο επιθετικός της Κυρίας πήρε την μπάλα από πλάγια θέση μπήκε στην περιοχή έκανε το δυνατό συρτό σουτ με τον Μούριελ να πέφτει και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Αντεπίθεση φωτιά και 0-1
Μετά από εκτέλεση κόρνερ της ΑΕΛ ο Κεραυνός πήρε την μπάλα. Έπαιξε στα γρήγορα για τον Κίκο ο οποίος με προσποίηση απελευθερώθηκε έδωσε πλάγια στον Ουαρίς ο οποίος πλάγια θέση βρήκε στην περιοχή τον Νιγκά και αυτός με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μούριελ για το 0-1 δίνοντας το προβάδισμα στην Κυρία πριν το ημίχρονο.

Κλασική με Μηνά
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ομάδα του Μουνιοθ λίγο έλειψε να κάνει τα τέρματα της δυο, ωστόσο ο Μηνάς Αντωνίου μέσα από την μικρή περιοχή αστόχησε στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά από την εστία του Μούριελ.

Μέσα σε δυο λεπτά δοκάρι
Στο 63ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Κέβιν Μιράλάς και στο 65ο λεπτό σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κεραυνού με πλάσε μέσα από την μεγάλη περιοχή.

ΑΕΛ:  Μούριελ, Φραντζής, Μπάστο, Μεντόγιεβιτς (62’ Μιλιτσιάνου), Κάσα (62’ Μιραλάς), Μπεραχίνο, Μακρής (46’ Κις), Κασάνικλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (62’ Τζάλμα)

Ανόρθωση: Κεραυνός, Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Μπαϊσίνιο, Αντωνίου (75’ Αμπαρτζουμιάν), Κίκο (60’ Χρυσοστόμου), Σαμπό, Αρτυματάς (72’ Χριστοφή), Κορέια (72’ Φερειρα), Γουαρίς (60’ Ουάρντα), Νινγκά.

Κίτρινες:  / Αντωνίου, Χάρογιαν