ΕΝΠ-ΑΕΚ 0-2: Με «ζωγραφιές» ήρθε η 5η σερί!

Η ΑΕΚ κέρδισε εκτός έδρας με 2-0 την ΕΝΠ για την 13η αγωνιστική. Λόπες και Σανχούρχο τα πανέμορφα γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο. 5η σερί νίκη για τους Λαρνακείς, που έφτασαν τους 28 βαθμούς. Στους 11 παρέμειναν οι βυσσινοί του Σατσιά. Την επόμενη αγωνιστική έχουμε τους αγώνες Δόξα-ΑΕΚ και ΕΝΠ-Απόλλων.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά. Είχαν την κατοχή, ωστόσο δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους να απειλήσουν την εστία του Κόστιτς. Από τα άκρα επιχειρούσαν να βρουν καλές στιγμές, ο Τρισκόφσκι ήταν δραστήριος όμως το 0-0 παρέμενε.

Στο 24’ η ΑΕΚ έχασε πολύ καλή ευκαιρία καθώς ο Τρισκόφσκι μόνος από πλάγια θέση επιχείρησε το σουτ, αλλά αστόχησε. Να σημειωθεί πως δεν είχε και την καλύτερη ισορροπία ο αρχηγός των κιτρινοπρασίνων.

Τρία λεπτά αργότερα η Ένωση απάντησε στις καλές ευκαιρίες, αφού ο Βουτσένοβιτς έγινε κάτοχος μιας πολύ καλής κάθετης από τον Μέιρα αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 29’ έμελλε να ανοίξει το σκορ και το έκανε ο Λόπες για λογαριασμό της ΑΕΚ. Ήταν η σέντρα του Φαράζ, η κεφαλιά του Τρισκόφσκι ωστόσο το εντυπωσιακό «όχι» του Κόστιτς το εκμεταλλεύτηκε ο Πορτογάλος φορ που με ανάποδο ψαλίδι έκανε το 0-1.

Στο 31’ ο Ντρέκσα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στην μέση, τρία λεπτά αργότερα τον αντικατέστησε ο Κολωνίας και ο Ντα Σίλβα από αριστερό μπακ πήρε ρόλο στόπερ. Ο Κολωνίας αγωνίστηκε ως αριστερός οπισθοφύλακας.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την κατοχή, έδειχνε πιο αποφασισμένη στο παιχνίδι της και εξακολουθούσε να ήταν πιο επικίνδυνη από το συγκρότημα του Σατσιά. Ο Όλτρα άρχισε να μοιράζει περισσότερα μπράβο παρά παρατηρήσεις και στο 40’ ο Τρισκόφσκι από πλεονεκτική θέση δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Κόστιτς.

Σε χρόνους καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν δύο καλές ευκαιρίες μέσα από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ και έτσι ο Αργυρού έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Στατιστικά ημιχρόνου είχαμε 1-6 οι τελικές, 0-4 στον στόχο, 2-3 τα κόρνερ, 1-1 οι κίτρινες, 29%-71% κατοχή.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου δεν είχαμε αλλαγές, η Ένωση ήταν πιο ευδιάθετη σε σχέση με το πως μπήκε στο πρώτο 45λεπτο και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Η ΑΕΚ όμως στο 51’ ήταν αυτή που βρήκε μια σπουδαία διπλή ευκαιρία, ενώ στο 56’ ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Βουτσένοβιτς είχε ένα σουτ που έφυγε έξω.

Στο 60’ ο Βουτσένοβιτς δεν μπόρεσε να συνεχίσει και αποχώρησε, μιας και πιο πριν είχε μια εναέρια σύγκρουση με τον Μικέλ που του προκάλεσε ζαλάδες. Στην θέση του μπήκε ο Λαμί.

Το 2ο ημίχρονο είχε καλύτερο ρυθμό, περισσότερες ευκαιρίες και η μπάλα ανεβοκατέβαινε, ειδικά από την στιγμή που η ομάδα του Σατσιά έπαιζε πιο ανοιχτά. Η ΑΕΚ στο 62’ έφτασε μια ανάσα από ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο το γυριστό του Τρισκόφσκι έφυγε έξω.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ντιαβαρά ανησύχησε την άμυνα της ΑΕΚ, αφού το παράλληλο γύρισμά του σταμάτησε στον Πίριτς.

Στο 68’ ο Σανχούρχο δε λάθεψε για τους Λαρνακείς αφού το πλασέ του εκτός περιοχής ήταν πολύ καλό και νίκησε τον Κόστιτς για το 0-2. Στρώσιμο του «Τρίσκο», ιδανικό τελείωμα από τον μέσο των κιτρινοπρασίνων.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Όλτρα είχε ξεκάθαρο προβάδισμα, διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και ο ρυθμός είχε πέσει. Ουσιαστικά αυτή η εξέλιξη ήταν που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των κιτρινοπρασίνων, που ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μέχρι το τέλος δεν έμελλε να αλλάξει κάτι, η ΑΕΚ πήρε ένα σημαντικό για την ίδια διπλό και πέτυχε την 5η της σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Έφτασε τους 28 βαθμούς και την 2η θέση, περιμένοντας τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων.

Από την άλλη η ΕΝΠ παρέμεινε στους 11 βαθμούς και πλέον κοιτά πως θα παρουσιαστεί βελτιωμένη την επόμενη αγωνιστική εντός έδρας με τον Απόλλωνα. Η ΑΕΚ θα παίξει με τη Δόξα στην Περιστερώνα για την 14η αγωνιστική και συνάμα 1η του δεύτερου γύρου.

ΕΝΠ (Μ.Σατσιάς): Κόστιτς, Κοτσώνης (78' Γαβριήλ), Ντα Σίλβα, Έχμαν, Ντρέκσα (35' Κολωνίας), Λουσέρο, Βούκσεβιτς, Κωνσταντίνου (78' Κορσία), Ντιαβαρά, Μέιρα (78' Μαυρουδής), Βουτσένοβιτς (60' Λαμί).

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλες, Σανχούρχο (89' Χριστοφόρου), Τρισκόφσκι (72' Μάμας), Φαράζ (72' Κάσας), Λόπες (89' Ρομό), Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Πέρε Πονς, Εγγλέζου (84' Γκαρθία), Γκιούρτσο.

Κίτρινες: Βουτσένοβιτς / Γκονζάλες