Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ 1-3: Με τριάρα «κάθισε» στο… σβέρκο της Πάφου!

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο «N. PAPAS GROUP Αμμόχωστος-Επιστροφή» ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δια πυρός και σιδήρου στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε το προβάδισμα που είχε εξασφαλίσει πριν την ανάπαυλα και επικράτησε 2-1 της Νέας Σαλαμίνας, για τη 13η αγωνιστική στο πρωτάθλημα CYTA 2022/23.

Για τους «γαλαζοκίτρινους» ήταν η έβδομη νίκη (έκτη στο πρωτάθλημα) σε ισάριθμα παιχνίδια υπό τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς, ενώ για τους «ερυθρολεύκους» του Σάββα Πουρσαϊτίδη η τρίτη συναπτή εντός έδρας ήττα (μετά από αυτές κόντρα σε Πάφο και Άρη).

Χάρη στη νίκη τους οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν ότι η επικείμενη αναμέτρηση με την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης» θα είναι ντέρμπι κορυφής (πρώτος εναντίον δεύτερου), ενώ μετά το απρόσμενο 1-1 των «γαλάζιων» με τον Ολυμπιακό ο ΑΠΟΕΛ ευρίσκεται πλέον σε απόσταση... αναπνοής (-1) από το ρετιρέ!

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο και γυρόφερνε την περιοχή των γηπεδούχων, δίχως όμως να δημιουργεί τη μεγάλη φάση. Αυτή ήλθε στο 25’, όταν ο Μελίσσας εξουδετέρωσε εντυπωσιακά με το ένα χέρι το αριστερό, δυνατό σουτ του Σαρφό.

Λίγο αργότερα ο Ελλαδίτης τερματοφύλακας απομάκρυνε την τελευταία στιγμή προ του Μάγκλιτσα (26’), αλλά στο 36’ έμεινε χωρίς αντίδραση στην κεφαλιά από τη μικρή περιοχή του Μπλουμ, που αξιοποίησε σέντρα ακριβείας του Σατσιά.

Στην επόμενη επίθεσή τους οι «γαλαζοκίτρινοι» πανηγύρισαν εκ νέου, καθώς ο Μαρκίνιος με ατομική προσπάθεια και σουτ νίκησε τον Μελίσσα στην κλειστή του γωνία για το 2-0 (38’).

Η αντίδραση των «ερυθρολεύκων» ήλθε με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς από κεφαλιά του Κλίμοβιτς ο Φελίπε με σουτ νίκησε τον Μπέλετς και μείωσε (46’). Ήταν το πρώτο τέρμα που δέχτηκε ο ΑΠΟΕΛ του Μιλόγεβιτς μέσα από τη ροή του αγώνα και τερμάτισε ένα σερί απαραβίαστης εστίας διάρκειας 525 λεπτών.

Το παιχνίδι ακολούθως για μεγάλο διάστημα δεν είχε φάσεις, αλλά κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού και κρίθηκε στη λεπτομέρεια: στο 86’ ο Μπέλετς απέκρουσε σωτήρια πάνω στη γραμμή του την καρφωτή κεφαλιά του Άδωνη μετά από κόρνερ του Μαργκάσα, στο 90’ από κόρνερ του Σαρφό η γυριστή κεφαλιά του Κοσταντίνοβ έστειλε την μπάλα στην αφύλακτη γωνία της εστίας του Μελίσσα για το τελικό 1-3!

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΠΟΕΛ       1-3 (03.12)
Γήπεδο:
N. PAPAS GROUP Αμμόχωστος-Επιστροφή
Σκόρερ: 46’ Φελίπε / 36’ Μπλουμ, 38’ Μαρκίνιος, 90’ Κοσταντίνοβ
Διαιτητές: Μενέλαος Αντωνίου - Όμηρος Τζιωρτζής, Κυριάκος Σωκράτους - Δημήτρης Κουμή
Κίτρινες: Λέουκο, Άδωνη, Φράγκος, Μαντζέκ/ Σατσιάς, Κρέσπο
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (4-2-3-1): Μελίσσας – Λέουκο (86’ Κουμουρής), Άδωνη, Ντιακιτέ (86’ Μποτεάκ), Οφόρι - Μαντζέκ, Φράγκος (46’ Μαργκάσα) - Φελίπε (72’ Μιγκελίτο), Κλίμοβιτς (62’ Τιάγκο), Μπάνζα - Ντορεγκαράι.
ΑΠΟΕΛ (4-2-3-1): Μπέλετς - Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Σατσιάς - Κοσταντίνοβ, Σαρφό (93’ Ηλία) - Ντονγκαλά (64’ Εφραίμ), Μπλουμ (93’ Νταουσβίλι), Μαρκίνιος (77’ Καρώ) - Μάγκλιτσα (64’ Ντάλσιο).