Έριξε τεσσάρα και πάτησε εξάδα η Ομόνοια

Η Ομόνοια επικράτησε της Καρμιώτισσας με 4-0 στο ΓΣΠ, σε αγώνα για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι με το τρίποντο που πήραν, έφτασαν τους 19 βαθμούς ενώ η ομάδα των Πολεμιδιών έμειν στους 15 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας με το μέρος της.

Ο Λέτζιακς απείλησε για πρώτη φορά την εστία της Καρμιώτισσας με κοντινή προβολή στο 12ο λεπτό ενώ ο Κασάμα στο 16ο λεπτό προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να σκοράρει, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 20ο λεπτό ήρθε η πιο μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους. Ο Λοΐζου με σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Κνόμπλοχ σε δύσκολη απόκρουση.

Το γκολ για την Ομόνοια, ήρθε τελικά στο 23ο λεπτό. Ο Λοΐζου έκανε την κάθετη πάσα προς την αντίπαλη περιοχή, σε ένα σημείο που βρισκόταν μόνο ο Τάντι. Ο αμυντικός της Καρμιώτισσας δεν είδε την κίνηση του Κνόμπλοχ, έκανε την πάσα προς τα πίσω και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-0 της Ομόνοιας, που ήταν και το αποτέλεσμα για το πρώτο μέρος.

Με το καλημέρα του δευτέρου μέρους, η Ομόνοια έφτιαξε άλλη μια τελική. Ο Κίτσος με σουτ εντός περιοχής, δεν μπόρεσε να βρεί στόχο και να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Η απάντηση της Καρμιώτισσας σε αυτή την φάση, ήρθε στο 54ο λεπτό, όμως, το σουτ του Έλ Αλουχί πέρασε λίγο έξω.

Δύο λεπτά μετά, έγινε το 2-0 για την Ομόνοια. Ο Μιξ έκανε την σέντρα στην περιοχή, ο Καλτσάς δεν μπόρεσε να διώξει και ο Λέτζιακς που έγινε κάτοχος της μπάλας, την έστειλε από κοντά στα δίχτυα.

Η Ομόνοια δεν έριξε ταχύτητα και στο 68ο λεπτό πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Ανσαριφάρντ έδωσε ωραία στον Λοίζου, αυτός έκανε αρχικά προσποίηση και με πλασέ στην συνέχεια νίκησε τον Κνόμπόχ για το 3-0.

Μάλιστα, στο 86ο λεπτό το τριφύλλι κατάφερε να σκοράρει ξανά και να ανεβάσει τον δίχτυ του σκορ στο 4-0. Ο Λέτζιακς έφυγε από αριστερά, έδωσε παράλληλα στον Κακουλλή ο οποίος από κοντά ήταν εύστοχος για το 4-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Κασάμα (63'Κούσουλος), Λοΐζου, Κίτσος (74'Κακουλλής), Λέζιακς, Μιξ, Μίλετιτς (78'Παναγιώτου), Χαραλάμπους (74'Μπεζούς), Χούπερ (63'Ανσαριφάρντ).

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε (74'Νεοφύτου), Κουλιμπαλί (59'Χατζηβασίλης), Ελ Αλουχί (80'Ανδρονίκου), Χούμποτσαν, Καλτσάς, Τζανακάκης (59'Σελούτσκα), Αγγελή, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια (46'Ντούρις).

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Αντωνίου Μενέλαος
ΑVAR: Σωτηρίου Μιχάλης