«Διπλό» για την ΑΕΛ... με το πρώτο του Μιραλάς

Η ΑΕΛ επικράτησε με 0-1 της ΕΝΠ στο Τάσος Μάρκου, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Μιραλάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 11ο λεπτό από την ΑΕΛ. Μετά από συνεργασία των Σις και Τζάλμα η μπάλα έφτασε στον Μιλιτσεάνου ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Κόστιτς. Στο 16ο λεπτό η ΕΝΠ πήγε να απειλήσει με τον Κωνσταντίνου το πλασέ του οποίου σταμάτησε σε αμυντικούς της ΑΕΛ.

Στο 45 η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κοτσώνη στον Κασά. Την εκτέλεση ανέλαβε το Μιραλάς που ήταν εύστοχος για το 0-1, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό ο Κάσα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 ενώ δύο λεπτά μετά απείλησε ξανά η ΑΕΛ με δυνατό σουτ του Τσιμπόλα. Η απάντηση της ΕΝΠ ήρθε στο 56ο λεπό, όμως, η κεφαλιά του Κατσιαρή πέρασε λίγο έξω.

Η επόμενη μεγάλη φάση του αγώνα ήρθε στο 71ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Ο Μιραλάς με σουτ εντός περιοχής, δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της ΕΝΠ που κράτησε το 0-1.

Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και το γκολ του Μιραλάς χάρισε τη νίκη στην ΑΕΛ, που ήταν η πέμπτη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν (Κοτσώνης 32'), Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (Φλουρής 80'), Κατσιάρης (Λουσέρο 57'), Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (Μαυρουδής 80'), Λαμί

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία , Λουσέρο, Κολωνίας, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Φλουρής, Ξιούρος, Τίκκης, Μότης.

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεϊσέιρα, Κασά, Νταβόρ, Μιραλάς (Παπαφώτης 72'), Σάντος (Φραντζής 80'), Τσιμπόλα, Μιλιτσεάνου (Μπεραχίνο 65'), Μπίλοβαρ, Σις, Τζάλμα

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Φραντζής, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Μακρής, Παντελή, Ανδρέου, Συλβέστρος, Ιωάννου, Κοντινέλα.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος