Απόλλων-Δόξα 1-0: Ιστορική αλλά δύσκολη νίκη!

Το πρώτο ιστορικό παιχνίδι του Απόλλωνα στο «Άλφαμεγα» ήταν νικηφόρο. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη επικράτησε με 1-0 της Δόξας, χάρη σε αυτογκόλ του Αντενόν στο 43’. Από ένα δοκάρι για τις δύο ομάδες στο α’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν καλές ευκαιρίες. Το αυτογκόλ όμως του αμυντικού της Δόξας ήταν αυτό που έκρινε και την αναμέτρηση.

Ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 25 βαθμούς και μείωσε από την 4η θέση στους 5 βαθμούς. Η Δόξα έμεινε στους 11 δεχόμενη την 4η της ήττα στα 5 τελευταία εκτός έδρας και ισοβαθμεί με την ΕΝΠ. Η Δόξα που έβαλε δύσκολα κόντρα στον Απόλλωνα και θα μπορούσε να σκοράρει, ειδικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα που... άγχωσε για τα καλά τους γηπεδούχους.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Το ματς:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να προσπαθούν σιγά σιγά να επιβληθούν. Ο Απόλλωνας είχε ένα καλό 10λεπτο από το 20’ εώς το 30’ όμως δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με την φάση του Σαχάρ στο 23’ να ήταν η πιο σημαντική.

Έπειτα οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Στο 39’ προηγήθηκε το δοκάρι των φιλοξενουμένων με τον Καραμανώλη και τρία λεπτά μετά του Απόλλωνα με Ντιγκινί. Δύο προσπάθειες που έγιναν με κεφαλιές όμως και οι δύο βρήκαν... εστία.

Στο 43’ από γύρισμα του Χαμάς, ο Αντενόν έστειλε με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όντας το πρώτο γκολ στο νέο γήπεδο Λεμεσού.

Στο β’ ημίχρονο δεν είχαμε καλό ρυθμό. Ο Απόλλωνας προσπάθησε στα αρχικά στάδια να βρει ένα δεύτερο γκολ όμως στην πορεία η Δόξα ήταν αυτή που έγινε επικίνδυνη.

Από το 81’ εώς και το 83’ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλές στιγμές με τους Τιτζανί και Μπένι όμως καμία δεν βρήκε στόχο. Και οι δύο από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων.

Το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο μέχρι τέλους με τους «γαλάζιους» να αρχίζουν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο νέο γήπεδο.

Απόλλων: Α. Γιοβάνοβιτς, Β. Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Ρομπέρζ, Ντιγκινί (71' Ίλιεφ), Αλεσάμι, Μαυρίας (71' Φιλιώτης), Σαχάρ (87’ Ρέθιο), Κολ (60' Χάμπος), Χέντι (71' Ζράντι)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Μαλεκκίδης, Ρέθιο, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Βα, Παναγιώτου, Γιόστεν, Ζράντι

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Κέρλα, Ιωσηφίδης (46' Κάργκμπο), Σαντίκ, Ασαμόα (17' Στυλιανού), Καραμανώλης, Βαγιέχο, Σόμπτσικ (77’ Αμπντουλάχι), Μέσκα

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Μέσεν, Τιτζιανί, Ρονταγιέγκα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι

Σκόρερ: αυτ. Αντενόν (43’)
Κίτρινες: Καραμανώλης