Κυριάρχησε και έριξε τριάρα η ΕΝΠ

Η ΕΝΠ επικράτησε εκτός έδρας της Δόξας με 0-3, σε αγώνα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο 16ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντιαβαρα έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή και ο Βουτσένοβιτς με πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Σισκόφσκι για το 1-0.

Στο 22ο λεπτό ήρθε και δεύτερο γκολ για την ΕΝΠ, πάλι από τον Βουτσένοβιτς, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η ομάδα της Ένωσης, που ήταν καλύτερη, σκόραρε και στο 36ο λεπτό μετά από σουτ του Μέιρα και πάλι όμως το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ στην αρχή της φάσης.

Στο τέλος του πρώτου μέρους, η Δόξα ανέβασε στροφές, είχε δοκάρι με τον Μπένι, όμως το σκορ δεν άλλαξε και η ΕΝΠ πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό ο Βουτσένιβιτς με πλασέ εντός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του ενώ δύο λεπτά μετά, ήρθε και τρίτο τέρμα, πάλι από την ομάδα του Σατσιά. Ο Ντιαβαρά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ διαμόρφωσε το 0-3.

Από το σημείο που η Ένωση σκόραρε το τρίτο της τέρμα, δεν προέκυψε κάποια διαφοροποίηση στο σκορ.  Η ομάδα του Σατσιά διαχειριστικέ το υπέρ της σκορ και η Δόξα δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση.

Στο τέλος η Ένωση πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό διπλό ενόψει της συνέχειας.