Ντέρμπι με τα όλα του και πρώτη απώλεια για Μιλόγεβιτς!

Άρης και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 για την 16η αγωνιστική. Άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με τον Στρούσκι στο 42’, ισοφάρισαν οι γαλαζοκίτρινοι με τον Μαρκίνιος στο 45+5’. Πρώτη απώλεια για Μιλόγεβιτς στον γαλαζοκίτρινο πάγκο.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι προπονητές έδιναν οδηγίες σε έντονο ύφος, έβλεπαν λάθη εκατέρωθεν και αυτό δεν τους άρεσε.

Ο ΑΠΟΕΛ πρώτος έχασε κάποιες καλές στιγμές, κυρίως με τον Κβιλιτάια, και οι γαλαζοκίτρινοι ήταν πιο απειλητικοί. Ωστόσο στην μεγάλη εικόνα του ματς, και όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο ρυθμός ήταν καλός και το ντέρμπι ισορροπημένο.

Στο 31’ ακυρώθηκε το γκολ του Κακόριν για οφσάιντ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κονσταντίνοφ αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο δίνοντας την θέση του στον Σατσιά.

Στο 42’ ο Άρης έμελλε να πετύχει το πρώτο του γκολ στο νέο γήπεδο αφού ο Στρούσκι με σουτ νίκησε τον Μπέλετς και έκανε το 1-0. Το σουτ έγινε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ήταν μια ξαφνική ενέργεια ενώ η μπάλα κτύπησε και στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα αλλά στο 45+3’ ήρθε ένα χέρι του σκόρερ μέσα στην μεγάλη περιοχή και έτσι ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με τον Μαρκίνιος στο 45+5’ από τα 11 βήματα. Ήταν το 6ο γκολ του Βραζιλιάνου ο οποίος είναι και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μιλόγεβιτς.

Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, το οποίο για να αντιληφθούμε πως ήταν ισορροπημένο αρκεί να δούμε τα στατιστικά. 3-4 οι τελικές, 1-1 στον στόχο. 0-2 τα κόρνερ, 51%-49% η κατοχή της μπάλας.

Με την έναρξη του 2ου 45λεπτου έμεινε στα αποδυτήρια ο Ντβάλι για τον ΑΠΟΕΛ και την θέση του πήρε ο Καρώ. Με τους ίδιους 11 συνέχισε ο Σπιλέφσκι.

Στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα ήταν πάνω κάτω η ίδια. Βλέπαμε δύο ομάδες να θέλουν να επιτεθούν και να επιθυμούν να έχουν την κατοχή της μπάλας. Απουσίαζε η μεγάλη φάση και έτσι το ισόπαλο αποτέλεσμα παρέμενε.

Στο 56’ ο Μαγιαμπέλα και στο 57’ ο Μαρκίνιος έχασαν από μια καλή ευκαιρία, για Άρη και ΑΠΟΕΛ αντίστοιχα.

Μετά το 65’ οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, να πατούν καλύτερα και να γίνονται πιο διεκδικητικοί από τον αντίπαλό τους. Στο 67’ ο Μαγιαμπέλα έχασε σπουδαία φάση με το τετ-α-τετ του να είναι άστοχο (το έβγαλε ο Μπέλετς), ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σλοβένος κήπερ των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε άλλη μια σπουδαία επέμβαση σε πλασέ του Μπαμπίκα.

Φτάσαμε στις καθυστερήσεις και στο 4ο λεπτό ο Κβιλιτάια απέναντι από τον Άλβες δεν μπόρεσε να πλασάρει καθώς ο Μπρόρσον έβγαλε μια φοβερή άμυνα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Καζού μονομάχησε με τον Σατσιά, υπήρξε πτώση του άσου του ΑΠΟΕΛ και η φάση εξετάστηκε από το VAR.

Παράβαση σύμφωνα με τη διαιτητική ομάδα δεν είχαμε, οπόταν τελείωσε το ντέρμπι με την μπίλια να κάθεται στο «Χ».

Ο ΑΠΟΕΛ με αυτό το αποτέλεσμα πήγε στους 37 (όσους έχει και η ΑΕΚ με την οποία συγκατοικεί στην κορυφή), παρέμεινε 4ος ο Άρης που έφτασε τους 32 βαθμούς. Οι γαλαζοκίτρινοι στις αρχές του 2023 παίζουν με τον Ολυμπιακό, ενώ ο Άρης αντιμετωπίζει την Καρμιώτισσα.

7-6 οι τελικές, 3-1 στον στόχο. 3-4 τα κόρνερ, 55%-45% η κατοχή. Αυτά είναι τα τελικά στατιστικά του αγώνα.

Άρης (Α. Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακί, Μπέγκσον (Στεπίνσκι 75'), Μαγιαμπέλα, Στρούσκι (Μπράουν 89'), Μπρόσον, Μουσούντα, Ζόκε, Κακόριν (Γκομίς 70'), Μπαμπίκα

ΑΠΟΕΛ (Β. Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Ντβάλι (Καρώ 46'), Κβιλιτάια, Κρέσπο, Ντάλσιο, Σούσιτς, Μαρκίνιος (Θεοδώρου 71'), Γουίλερ, Σαρφό (Νταουσβίλι 90+1'), Κοσταντίνοφ (Σατσιάς 33'), Ντογκαλά (Μπλουμ 71')