Πάφος-Ακρίτας: Με 5άρα και σούπερ Ζάιρο, στην κορυφή με ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζάιρο που έφτασε τα 12 γκολ στον φετινό μαραθώνιο, η Πάφος επικράτησε με 5-2 του Ακρίτα Χλώρακας. Σε ένα παιχνίδι που ο Ακρίτας έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Μπεργκ, αφού επέστρεψε από το 2-0 που βρέθηκε πίσω στο σκορ και ισοφάρισε στο ημίχρονο. Ο Ζάιρο σκόραρε τα δύο γκολ στην επανάληψη ενώ ο Αλ - Γκαντιουί έβαλε το... κερασάκι στο 90+2'.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Ωστόσο η ποιότητα της Πάφου, αλλά ιδιαίτερα του Ζάιρο στο β’ ημίχρονο ήταν αυτό που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο ματς. Η Πάφος επιστρέφει στην κορυφή μαζί με ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ, και στους 37 βαθμούς. Αντίθετα ο Ακρίτας μένει στους 7.

Το ματς:

Η Πάφος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στην πρώτη της καλή στιγμή στο 16’ με Κβίντα άνοιξε το σκορ έπειτα από κόρνερ του Βαλακάρι. Στο 7’ κέρδισε πέναλτι ο Ζάιρο όμως ο βοηθός το «ακύρωσε» καθώς ο Βραζιλιάνος ήταν εκτεθειμένος.

Ο Ακρίτας αντέδρασε και είχε δοκάρι στο 19’ με ο Κονέ, όταν το σουτ του σταμάτησε στη δεξιά δοκό μετά από παρέμβαση και του Άντος. Η Πάφος «άγγιξε» το 2-0 με Τάνκοβιτς στο 35’, όταν το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 41’ ο Βαλακάρι με κεφαλιά εγραψε το 2-0 όμως μετά... ακολούθησε μπλακ-άουτ. Αρχικά ο Ραμίρες στο 43’ από ασταθή απέκρουση του Άντος και στο 45+1’ ο Ελ Τζεμίλι με διαγώνιο σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο β’ ημίχρονο η Πάφος σκόραρε με τον Παλάσιος στο 60’ μετά από ασταθή επέμβαση του Καστεγιάνι, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν οριακά εκτεθειμένος. Επτά λεπτά αργότερα όμως, ο Ζάιρο, ο συνήθης ύποπτος για την ομάδα του Μπεργκ είχε την λύση με κοντινή προβολή.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός ήταν αυτός που πέτυχε το 4ο γκολ στο 85’ με δυνατό σουτ εντός περιοχής και ο Αλ Γκαντιουί στο 90+2’ έγραψε τον επίλογο.

Πάφος: Αντός, Παλάσιος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ (46’ Πελάζιο), Ζάιρο (86’ Αλ Γκαντιουί), Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (86’ Αμπντουραχίμι), Ναμ (46’ Χότσκο)

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Καραμπάτζε, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ταβάρες

Ακρίτας: Καστεγιάνι, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ (88’ Βάσου), Ζουνίνιο (72' Πικής), Ελ Τζεμιλί (72' Δημοσθένους), Γαβριήλ (90+2’ Ντουμπόφ), Σέχιτς, Ραμίρες, Καραγιάννης

Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Παζάρος, Πογκέν, Σουλεϊμάν

Σκόρερ: Κβίντα (16’), Βαλακάρι (41’), Ζάιρο (67’, 85’) Αλ – Γκαντιουί (90+2’) / Ραμίρες (43’), Ελ Τζεμιλί (45+1’)
Κίτρινες: Κανέ / Ραμίρες, Κόρατς, Δημοσθένους